حوثی‌ها باز هم اجازه وارسی نفتکش صافر را به بازرسان بین‌المللی ندادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علیرغم همه تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بحران زیست‌محیطی ناشی از نفتکش صافر که سال‌هاست در سواحل یمن در دریای سرخ متوقف شده و پیکارجویان حوثی اجازه دسترسی به آن را نمی‌دهند، تلاش مجدد بازرسان بین‌المللی برای بررسی وضعیت این نفتکش بی‌نتیجه مانده و حوثی‌ها مانع از ورود این بازرسان به این نفتکش شدند.

معمر الآریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن روز یکشنبه 25 اکتبر 2020 اعلام کرد که تلاش‌های جهانی برای راضی کردن حوثی‌ها برای اجازه ورود بازرسان بین‌المللی به نفتکش صافر را ندادند، این در حالی است که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد خطر انفجار و یا غرق شدن این نفتکش قریب الوقوع است.

الآریانی گفت که حوثی‌ها کماکان از این نفتکش برای کسب امتیاز استفاده کرده و آن را در اختیار منافع سیاسی خود قرار داده‌اند. به گفته وزیر اطلاع‌رسانی یمن انفجار و یا غرق شدن این نفتکش سبب رها شدن بیش از یک میلیون بشکه نفت خام در دریای سرخ خواهد شد و جامعه جهانی برای جلوگیری از این فاجعه باید هر چه سریع‌تر دست به کار شود.

وزارت امور خارجه یمن در ماه آگوست گذشته نیز تعلل حوثی‌ها و عدم اجازه به بازرسان بین ‌المللی را محکوم کرده و اعلام کرد حوثی‌ها از این نفتکش به عنوان یک اهرم فشار استفاده می‌کنند.

یمن از شورای امنیت و جامعه جهانی خواست به حوثی‌ها اجازه گروگانگیری این نفتکش را نداده و نگذارند حوثی‌ها یمن، منطقه و جهان را با این نفتکش تهدید کنند.

وزارت امور خارجه یمن در آن زمان اعلام کرد که نفتکش صافر هنوز گروگان پیکارجویان حوثی است و هر لحظه امکان انفجار و یا غرق شدن آن وجود دارد.

پیش از این چین اعلام کرده بود که کمک می‌کند شورای امنیت به نتیجه مطلوبی در خصوص نفتکش صافر برسد و به خطرات ناشی از آن پایان دهد.

نفتکش صافر که برخی آن را بمب ساعتی شناور می‌نامند 5 سال است در نزدیکی ساحل بندر راس عیسی در الحدیده در غرب یمن شناور است و حوثی‌ها از آن مدت تا کنون اجازه تعمیر و بررسی اوضاع آن را به هیچ‌کس نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم