جنگ قره‌باغ؛ سپاه پاسداران تجهیزات نظامی در مرز «خداآفرین» مستقر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال انتشار خبرهایی از اصابت چند گلوله و سقوط تعدادی پهپاد به مرزهای ایران از سوی مناطق درگیری میان آذربایجان و ارمنستان، منابع رسانه‌ای وابسته به سپاه پاسداران روز شنبه از استقرار تجهزات نظامی و بازدید یکی از فرماندهان سپاه از مناطق مرزی این کشور با آذربایجان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، با حضور در مناطق مرزی آذربایجان شرقی با منطقه درگیری قره باغ در شهرستان مرزی «خداآفرین» گفته است: «اعزام و استقرار یگان‌هایی از نیروی زمینی سپاه در این منطقه در راستای اهداف و صیانت از منافع ملی و همچنین تامین امنیت و آرامش مردم منطقه انجام شده است».

Advertisement

این فرمانده سپاه گفته است، با وجود اصابت تعدادی از گلوله‌های منازعه قره‌باغ به داخل خاک ایران، امنیت بر مرزها حاکم است و هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند.

طبق این گزارش فرمانده سپاه ایران با بازدید از منطقه «خداآفرین»، ‌و بررسی ضعیت منطقه مورد مناقشه و محل اصابت راکت‌های کشور‌های درگیر به داخل مرزهای ایران، گفت که برغم اصابت تعدادی از گلوله‌های منازعه قره‌باغ به داخل خاک ایران، اما امنیت بر مرزهای ایران حاکم است و هیچ خطری این کشور را تهدید نمی‌کند.

در گزارش خبرگزاری تسنیم آمده است که از زمان آغاز درگیری‌ها بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان چندین پهپاد دو جبهه در این سوی مرز‌های این کشور سقوط کرد‌ه‌اند و ده‌ها گلوله جنگی اعم از راکت و موشک به شهرستان مرزی «خداآفرین» اصابت کرده است

بیش از این روز دوشنبه سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرد که کشورش از اعزام آنچه او «تندروها» به آذربایجان توصیف کرد، نگران است و از دو طرف درگیری خواست تا به قوانین بین المللی پایبند باشند.

او طی یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران گفت که پس از آغاز جنگ در قره باغ، دهها گلوله‌ و پهپاد از سوی طرف‌های درگیر به روستاهای مرزی ایران سقوط کرد.

او هشدار داد که «کشورش» هرگونه تعرض به سرزمین خود «حتی اگر به طور اشتباه» صورت بگیرد، پاسخ خواهد داد.

حمایت ترک‌های آذربایجان ایران از کشور آذربایجان

با آغاز درگیری میان کشورهای آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ، ترک‌های آذربایجان ایران برای اعلام حمایت و پشتیبانی از کشور آذربایجان تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند. طی این تظاهرات که چند روز در شهرهای آدربایجان ایران طول کشید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی تعداد زیادی از فعالان آذربایجانی را بازداشت کردند‎

به گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر، ده‌ها نفر در استان‌های شمال غربی ایران که ساکنان آن ترک آذربایجانی هستند، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. بیشتر این افراد در تبریز مرکز استان آذربایجان و بزرگترین شهر ترک آذربایجانی نشین، صورت گرفت.

در این تظاهرات فعالان آذربایجانی با اعلام حمایت مطلق خود را از باکو در مناقشه‌اش با ارمنستان بر سر قره باغ، رژیم تهران را به «ارسال اسلحه و مهمات به ارمنستان» متهم کرده و خواستار بسته شدن نقطه مرزی «نوردوز» که به گفته آنها از طریق آن سلاح و مهمات به ایروان منتقل می‌شود، شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم