تظاهرات گسترده‌ عراقی‌ها در بغداد و دیگر شهر‌ها به مناسبت سالروز «قیام اکتبر»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با گذشت یک سال از قیام عراقی‌ها علیه «فساد طبقه حاکم» و نفوذ خارجی که طی آن صدها تن از فعالان سیاسی کشته شدند، بامداد امروز یکشنبه 25 اکتبر هزاران شهروند عراقی بار دیگر به میدان‌های بزرگ شهرهای این کشور بویژه میدان التحریر در بغداد سرازیر شدند تا با گرامی داشت سالروز «قیام اکتبر»، بار دیگر برخواسته‌های تظاهرکنندگان این قیام تاکید کنند.

تظاهرکنندگان که تظاهرات بزرگ امروز را با تدابیر شدید امنیتی برگزار می‌کنند بار دیگر علیه فساد طبقه حاکم بر کشورشان، دخالت خارجی بویژه ایران، قتل کنشگران عراقی و سیاست اداره کشور بر اساس گرایش‌های فرقه‌ای شعار دادند.

تظاهرکنندگان با تکرار خواسته همرزمان خود که در یک سال گذشته جان خود را در این مسیر از دست داده‌اند، مصرانه خواستار محاکمه قاتلان فعالان سیاسی شدند.

در حالی که تعدادی زیادی از تظاهرکنندگان از ساعت آخر شب شنبه و بامداد روز یکشنبه به سوی مرکز شهر بغداد پایتخت عراق سرازیر می‌شدند، در مقابل نیروهای امنیتی نیز به طور گسترده در مرکز پایتخت عراق مستقر شدند.

منابع رسانه‌های محلی بامداد یکشنبه گزارش دادند نیروهای امنیتی خیابان «ابونواس» و هتل فلسطین که به سمت میدان تحریر و خیابان الرشید منتهی می‌شوند را بسته و پل‌های «السنک و الشهدا» را نیز مسدود کردند

پایبندی به مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات

کمیساریای عالی حقوق بشر در بغداد از تظاهرکنندگان خواست تا به مسالمت آمیز بودن تظاهرات پایبند باشند.

کمیساریای حقوق بشر با تأکید بر ضرورت حمایت از آزادی عقیده و بیان و حق اعتراض مسالمت آمیز، از همه تظاهرکنندگان خواست تا در محافظت از اموال عمومی و خصوصی با نیروهای امنیتی همکاری کرده و از هرگونه درگیری جلوگیری کنند.

این نهاد حقوق بشری همچنین از نیروهای امنیتی خواست تا از تظاهرکنندگان محافظت لازم را به عمل آورند و قوانین تعامل مناسب و ایمن با تظاهرکنندگان را مدنظر بگیرند.

کمیساریای حقوق بشر همزمان دولت عراق را به پاسخگویی به خواسته‌های قانونی تظاهرکنندگان که منجر به ایجاد تغییرات مثبت و افزایش فضای حقوق بشر در عراق می شود، دعوت کرد.

کشته شدن 600 عراقی در «قیام اکتبر»

این تظاهرات برای بزرگداشت اولین سالروز قیان اکتبر برگزار می‌شود که در آن بیش 600 تظاهرکننده و فعال سیاسی عراقی کشته شدند. تظاهراتی که شرکت‌کنندگان در آن خواستار تغییر ساختار سیاسی و سرنگونی طبقه فاسد حاکم بر عراق شده بودند.

منابع عراقی می‌گویند فعالان عراقی مقدمات کامل این تظاهرات از جمله پلاکاردها، شعارها، تصاویر قربانیان تظاهرات سال گذشته را فراهم کردند.

میدان التحریر که سال گذشته تا قبل از شیوع بیماری کرونا هر روز شاهد حضور گسترده معترضان عراقی بود، امروز شاهد فعالیت‌های بسیاری خواهد بود، فعالیت‌هایی نظیر شعرسرایی، اجرای موسیقی شعار و راهپیمایی جوانان، زنان و کارگران به سمت این میدان که در وسط بغداد واقع شده، خواهد بود. طبق برنامه تدارک شده قرار است تظاهرکنندگان از میدان التحریر به سمت پل جمهوری حرکت کنند و شعارهایی برای تاکید و اصرار بر خواسته‌های قیام اکتبر سر بدهند.

فعالان سیاسی عراق روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی از تشکیل «جبهه تشرین» (جبهه اکتبر) که شامل 21 کمیته هماهنگ کننده از نمایندگان تظاهرات کنندگان است، خبر دادند.

این تشكیلات به عنوان یک حزب خواستار ثبت نام در كمسیون انتخابات عراق شده است. جبهه تشرین، روز یکشنبه با شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز بار دیگر بر ضرورت ایجاد اصلاحات عمیق در طبقه سیاسی تاکید خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید