استقبال اتحادیه اروپا از توافق آتش‌بس در لیبی و اعلام آمادگی برای حمایت از اجرای آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با گذشت چند روز از امضای توافق آتش‌بس اطراف متخاصم لیبیایی در ژنو و ستایش کشورهای عربی و محافل جهانی از این توافق، شورای اتحادیه اروپا در بیانیه یکشنبه 25 اکتبر خود، مراتب استقبال کشورهای عضو از امضای توافق آتش‌بس را اعلام کرد.

در بیانیه امروز آمده‌ است که توافق آتش‌بس دائمی و کامل، گامی تعیین‌کننده و حاصل چندین ماه تلاش‌های فشرده منطقه‌ای و بین‌المللی بود و طرفین متخاصم در لیبی می‌بایست متعهد به اجرای کامل و فوری این توافق بشوند.

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو با اعلام این که از تمامی اطراف مؤثر جهانی و منطقه‌ای می‌خواهد که از این تلاش‌ها حمایت کنند، تأکید کرد عدم دخالت بیگانه در منازعه لیبی و توقف موارد نقض ممنوعیت ارسال سلاح که از سوی سازمان ملل مقرر گردیده، امری ضروری است و تمامی قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت باید محترم شمرده شوند و هر گونه دخالت خارجی غیرقابل قبول است.

درادامه بیانیه تأکید شده‌ است که تمامی پیکار جویان و مزدوران می‌بایست بلافاصله از لیبی خارج شوند و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو از آمادگی کامل برای حمایت از اجرای آتش‌بس دائمی از طریق اقدامات اجرایی بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت برخوردارند.

توافق آتش‌بس؛ پایبندی ارتش و نقض آن از سوی شبه‌نظامیان

گفتنی است که اطراف لیبیایی به توافق در مورد چندین موضوع دست یافتند و دیدارهای انجام شده در چند روز گذشته در ژنو یا مراکش، موفق به حل و فصل برخی از مسائل شد؛ به‌ویژه آتش‌بس دائمی، تشکیل کابینه جدید و توزیع مناصب و پست‌های کلیدی.

ارتش لیبی نیز به نوبه خود، پایبندی کامل خود را به توافق آتش‌بس امضا شده میان طرفین مناقشه اعلام داشت که در جمعه گذشته در ژنو زیر نظر سازمان ملل امضا گردید. ارتش لیبی تأکید کرد این توافق با نگرش آن در مورد موضوع مبارزه با تروریسم و انحلال شبه‌نظامیان مسلح، هم‌خوانی دارد.

اعلام این موضع از سوی سرلشکر احمد المسماری سخنگوی فرماندهی کل ارتش لیبی در نشست خبری شامگاه شنبه 24 اکتبر بود که طی آن توضیح داد که ارتش لیبی، «بخشی اساسی از توافق آتش‌بس دائمی ژنو است و متعهد به تمامی موارد وارد شده در این ابتکار عمل خواهد بود.»

این در حالی است که ترکیه در کمتر از 24 ساعت بعد از امضای توافق، در اقدامی که برای مردم لیبی غیرقابل پیش‌بینی نبود، مبادرت به نقض توافق نظامی کرد که به نقش این کشور در لیبی بر اساس اقدامات سازمان ملل، خاتمه خواهد داد.

ستایش منطقه‌ای و بین‌المللی به استثنای ترکیه

در ارتباط با تنش‌آفرینی ترکیه، برخی از وزراء تصاویر شماری از افسران ترک را نشر دادند که در حال دادن آموزش به افرادی از گروه‌های مسلح لیبی، وابسته به دولت الوفاق در یکی از مناطق غرب کشور هستند.

توافق برقراری آتش‌بس دائمی میان طرفین متخاصم در لیبی، جمعه گذشته در مقر سازمان ملل در ژنو امضا شد و از سوی محافل منطقه‌ای و بین‌المللی به استثنای ترکیه مورد ستایش قرار گرفت در حالیکه ترکیه از اهمیت آن کاست و نسبت به فواید و اعتبار آن ابراز تردید کرد.

این موضع ترکیه از سوی ناظران امور بیانگر ناخشنودی آشکار آنکارا از توافق آتش‌بس است که نقشه تازه‌ای را از لیبی ترسیم خواهد کرد که در تعارض با برنامه‌ها و منافع ترکیه در لیبی می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم