آغاز همکاری اقتصادی میان سودان و اسرائیل از عرصه کشاورزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با اعلام اسرائیل در این خصوص که هیئتی در چند روز آینده عازم خارطوم خواهد شد، سودان در مورد برخی از راه‌های همکاری آتی میان دو کشور توضیح داد.

در بیانیه وزارت خارجه سودان آمده‌ است که به دنبال دستیابی دو کشور به تصمیمی که وضعیت خصمانه میان آنها پایان داده و شالوده‌ای برای عادی‌سازی روابط فراهم می‌سازد، فعالیت در تعامل اقتصادی و تجاری با تأکید بر اولویت داشتن کشاورزی در راستای منافع دو کشور، آغاز خواهد گردید.

در ادامه این بیانیه آمده ‌است: توافق شد تا دو هیئت از دو کشور در هفته‌های پیش رو برای مذاکره و بستن توافق همکاری در عرصه‌های کشاورزی، بازرگانی، هواپیمایی و مسائل مربوط به مهاجرت و دیگر عرصه‌ها برای تحقق منافع مشترک دو ملت، نشستی مشترک داشته باشند.

در بخش دیگری از این بیانیه خاطرنشان شده که توافق درمورد فعالیت مشترک برای ایجاد آینده‌ای بهتر و حمایت از صلح درمنطقه است.

کاستن از فشار بدهی‌ها

شایان ذکر است که تصمیم به پایان دادن به دشمنی با اسرائیل و آغاز روابط اقتصادی و بازرگانی در نشست جمعه گذشته میان بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت موقت سودان با مشارکت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام شد.

این نشست شاهد توافق آمریکا و اسرائیل با مشارکت دادن سودان در مرحله تازه آن و تلاش برای وارد ساختن مجدد این کشور در جامعه جهانی بود.

همچنین آمریکا اعلام کرد که در راستای بازگرداندن سودان به مصونیت استقلال خود و پیوند با شرکای جهانی برای کاستن از فشار بدهی‌ها خواهد کوشید که شامل مذاکره در مورد بخشودگی از بازپرداخت بدهی به موجب ابتکار عمل کشورهای فقیر با بدهی‌های بزرگ می‌شود.

آمریکا و اسرائیل همچنین نسبت به کمک به سودان در تحکیم دموکراسی و بهبود امنیت غذایی و بهره‌برداری از امکانات اقتصادی و مبارزه با تروریسم و تندروی متعهد شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید