هشدار روزنامه‌ای ایرانی در مورد تکرار اعتراض‌های آبان ‌ماه گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه ایرانی «اعتماد» با یادآوری ادامه شکست کابینه روحانی در عملکردهای اقتصادی خود، نسبت به تکرار اعتراض‌های آبان ماه گذشته هشدار داد که بشکلی خونبار سرکوب گردید.

در گزارش روز شنبه 24 اکتبر این روزنامه آمده ‌است که قیمت دلار به شکل روزانه افزایش می‌یابد و بهای کالاهای مصرفی تا به حدی بالا رفته که روغن خانگی و ماده انسولین و ده‌ها کالای دیگر در بازار با کمبود فوق‌العاده مواجه شده ‌است.

Advertisement

در این گزارش آمده ‌است «با گذشت یک سال از شکست کابینه و ادامه نارضایتی مردمی از زمان بروز حوادث آبان گذشته، مشاهده می‌شود که روحانی حاضر به استعفا نیست و مخالفان او هم نمی‌توانند او را برکنار کنند.»

به نوشته اعتماد، در سایه نبود مذاکرات میان تهران و واشینگتن، روحانی به عنوان رئیس قوه مجریه همچنان در قرنطینه قرار دارد و از دستورات کمیته ملی مبارزه با کرونا پیروی می‌کند. این در حالی است که ویروس کرونا همچنان در کار درو کردن ایرانی‌ها با میانگین روزانه بیش از 300 جان باخته ‌است.

بر اساس این گزارش، چه بسا بسیاری خواهان ادامه اوضاع کنونی تا انتخابات ژوئیه 2021 و پایان کار دولت روحانی هستند ولی این روند می‌تواند به بروز اعتراض‌های گسترده مردمی منجر شود که صرفاً نیاز به یک جرقه کوچک داشته و می‌تواند به تکرار اوضاعی بیانجامد که کشور در آبان ماه گذشته تجربه کرد.

گفتنی است که پس لرزه‌های اعتراض‌های سال گذشته در ایران همچنان به چشم می‌خورد به طوریکه به گفته انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، در گزارش نیمه اکتبر جاری در مجمع عمومی سازمان ملل در 75مین نشست آن درمورد وضعیت حقوق بشر در ایران از شکنجه و نقض حقوق‌بشر گرفته تا حکم‌های اعدام و حبس مداوم علیه زندانیان اعتراضات آبان گذشته که منجر به کشته شدن صدها تن به ضرب گلوله مأموران امنیتی شد، ارائه گردید.

به گفته گوترش مسئولان ذیربط ایرانی با گلوله‌های جنگی به سوی تظاهرکنندگان و عابران پیاده، شلیک کرده و بنابر آمار کمیسریای حقوق بشر بیش از 304 نفر از جمله 23 کودک (22 پسر و یک دختر) را در فاصله 15 تا 19 نوامبر گذشته به قتل رساندند اما دیگر سازمان‌ها و منابع اپوزسیون ایران تا 1500 کشته را نیز ذکر کرده‌اند.

وی همچنین نسبت به سرنوشت دستکم 7 هزار نفر بازداشت شده اعتراضات از جمله زنان که در زندان قرچک تهران زندانی شده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش آمده‌است که زندانیان از دریافت درمان‌های پزشکی، محروم و در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته و مجبور به اعتراف‌های دروغین می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم