ترامپ: مصر تهدید به منفجر کردن سد رنسانس کرده که نمی‌توان این کشور را سرزنش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه 23 اکتبر در تماسی تلفنی با رئیس مجلس حاکمیت سودان و نخست‌وزیر این کشور و نخست‌وزیر اسرائیل فاش ساخت که مصر تهدید کرده که سد رنسانس را در پاسخ به لجاجت ورزی‌های ایتوپی در مذاکرات، منفجر می‌کند.

در این تماس تلفنی که مستقیماً پخش شد، ترامپ در سخنانش با عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان در رابطه با موضوع سد رنسانس، جویای آخرین اخبار این پرونده شده و بر اساس ترجمه دقیق نشر شده در رسانه‌های مصری عنوان داشت که «مصر تهدید به منهدم کردن سد رنسانس کرده و نمی‌توان مصر را به خاطر إحساس عصبانیت و نارضایتی، به دلیل تجاوزهای اتیوپی سرزنش کرد که تأثیر منفی برآب رودخانه نیل می‌گذارد.»

ترامپ افزود که تجاوزهای اتیوپی مردود است؛ به‌ویژه بعد از دستیابی به توافق میان سه کشور به نظارت آمریکا و خروج اتیوپی در آخرین لحظه.

به گفته وی مصر حق حمایت از سهم خود از رودخانه نیل را دارد.

ترامپ تأکید کرد که نادیده گرفته شدن توافق از سوی اتیوپی، قابل قبول نیست و همین امر باعث شد که تحریم‌ها علیه این کشور را اعلام کند و دادن برخی کمک‌ها به اتیوپی را متوقف سازد. وی افزود: «اتیوپی هرگز پیش از متعهد شدن به توافق، شاهد ارسال مجدد کمک‌ها نخواهد بود.»

ترامپ درادامه سخنانش عنوان داشت: «من توافق را مطرح کردم و اتیوپی در آخرین لحظه از آن کنار رفت که این کار قابل قبول نیست. اوضاع خطرناک است، مصر نمی‌تواند به این شکل زندگی کند و کار به منفجر کردن این سد خواهد انجامید. آنها این تهدید را مطرح کرده و باصراحت تمام هشدار داده‌اند. باید کاری در این خصوص انجام دهند.»

به گفته ترامپ «ما آماده امضای توافقی بودیم که به مدت ۵ سال مورد مذاکره بود اما آنها (اتیوپی) از آن خارج شدند که امری نامطلوب است. مصر می‌توانست جلوی ساختن سد را از همان ابتدا بگیرد ولی آنها سرگرم أمور داخلی خود و حرکت‌های ضدانقلابی و کارهای خرابکارانه بودند و اتیوپی هم از این مشغولیت آنها سوء استفاده کرد.»

وسینیله هونیجناو رئیس هواپیمایی کشوری اتیوپی چند روز قبل اعلام کرد که کشورش تصمیم به اعمال ممنوعیت پرواز بر فراز سد رنسانس گرفته‌است.

از سوی دیگر کارشناسان مصری به العربیه نت تأکید کردند که این اقدام، حقی طبیعی است که اتیوپی از آن برخوردار است ولی چه بسا ناشی از نگرانی آدیس آبابا از امکان تصویر برداری از اقدامات جاری در این منطقه و جلوگیری از هر گونه هدف قرار دادن سد رنسانس باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم