احتمال روبه‌رو شدن فیسبوک با اتهام جدید مربوط به انحصارجویی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه واشینگتن پست جمعه 23 اکتبر به نقل از 4 فرد آگاه نوشت که شرکت فیسبوک ممکن است با تحقیقات فدرال مربوط به مبارزه با انحصارجویی در نزدیک‌ترین زمان در ماه نوامبر آینده مواجه شود.

به نوشته این روزنامه، کمیته فدرال تجارت پنج‌شنبه 22 اکتبر برای بررسی گام بعدی در این تحقیقات تشکیل جلسه داد.

این وضعیت معمولاً حاکی از این است که کار کمیته فدرال تجارت، در شرف پایان است.

شکایت دستگاه فدرال قضایی علیه این غول شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نبرد حقوقی دیگری را میان واشینگتن و «سیلیکون والی» بعد از اتهامات وزارت عدالت داگستری در همین هفته، علیه شرکت گوگل در مورد نقض قوانین مبارزه با انحصار جویی، شعله‌ور سازد.

دادستان‌های کل ایالت به رهبری لیتیتیا جیمز، اسناد فیسبوک را در جستجوی موارد نقض رقابت سالم با دیگر شرکت‌ها، مورد دقت نظر و بازرسی قرار می‌دهند.

این روزنامه نوشت: دستور کار ممکن است عوض شود و دادستان‌های ایالت در آخرین مراحل تنظیم دادخواست خود هستند.

شرکت فیسبوک در اوت گذشته تأکید کرد که کمیته فدرال تجارت با مارک زاکر برگ رئیس اجرایی فیسبوک در جلسه ای بازجویی به عنوان بخشی از تحقیقات دولت در امر میارزه با انحصار جویی ملاقات داشته ‌است.

فیسبوک با تحقیقات مشابهی از سوی وزارت دادگستری و دادستان‌های ایالتی روبرو شده و پیشتر گفته‌است که تحقیقات در جستجوی دلایلی مبنی بر انحصار جویی اقدامات تجاری بود که مشتمل بر شبکه‌های اجتماعی یا خدمات رسانی اجتماعی و تبلیغات دیجیتال و دیگر نرم‌افزارهای تلفن همراه یا اینترنتی است.

فیسبوک در ژوئیه با پرداخت جریمه بی‌سابقه‌ای به ارزش 5 میلیارد دلار برای پایان یافتن تحقیقات منفصل کمیته فدرال تجارت در مورد عملکردهای خصوصی شرکت، موافقت کرد.

فیسبوک پیشتر از عملکرد تجاری خود در برابر انتقاد نمایندگان کنگره دفاع کرده و بر این نکته پای فشرده بود که با رقابتی در گروه متنوعی از خدمات مواجه است.

کریس سجرو سخنگوی شرکت در بیانیه‌ای در همین ماه عنوان نمود که عرصه رقابت تنگاتنگی در جریان است و محققان همه معاملات را با دقت زیاد دنبال کرده و هیچ گونه دلیلی برای متوقف کردن این معاملات نیافتند.

جلسه کمیته فدرال بازرگانی چند روز پس از اقدام دولت آمریکا در طرح دادخواست در مورد انحصار جویی علیه گوگل بود که از مدت‌ها قبل انتظارش می‌رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم