.
.
.

ترامپ دستور اجرایی حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای حاکمیت سودان جمعه 23 اکتبر خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، دستوری را امضا کرده که به موجب آن، نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم برداشته می‌شود.

در متن این بیانیه در صفحه رسمی این شورا که در فیسبوک انتشار یافته، آمده ‌است: «این یک روز تاریخی برای سودان و انقلاب پر افتخار آن می‌باشد.»

ترامپ در توئیت خود در دوشنبه گذشته نوشت: «دولت جدید سودان که پیشرفت‌های بزرگی را رقم می‌زند، با پرداخت 335 میلیون دلار به قربانیان تروریسم و خانواده‌های آنها موافقت کرده ‌است.»

ترامپ در ادامه نوشت: «به محض پرداخت این مبلغ، نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم، خط خواهد خورد. سرانجام عدالت برای مردم آمریکا متحقق گردید و گامی بزرگ نیز از سوی سودان برداشته شد.»

خانم هبه محمد علی وزیر دارایی سودان به العربیه/الحدث تأکید کرد که خارطوم، کار تحویل مبلغ 335 میلیون دلار غرامت را به قربانیان آمریکایی تروریسم و خانواده آنها در ازای برداشته شدن نام سودان از فهرست تروریسم آغاز کرده ‌است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان به شکل تلفنی در مورد گام‌های مربوط به برداشتن نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم مذاکره کرد و از تلاش‌های او در بهبود روابط با اسرائیل نیز ستایش کرد.

به گفته مورگان ارتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پمپئو در گفت‌وگوی تلفنی با عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان گفت که طرفین از تعهد ترامپ نسبت به گام برداششتن در روند حذف نام سودان از این فهرست استقبال کردند.

اورتگاس افزود که پمپئو همچنین با ستایش از تلاش‌های حمدوک در راستای بهبود روابط با اسرائیل، ابراز امیدواری کرد که این تلاش‌ها ادامه یابد.

گفتنی است که حمدوک سه‌شنبه گذشته در ارتباط با اعلام آمادگی آمریکا برای حذف نام سودان از لیست تروریسم گفت: «از زمانی که مسئولیت خود را برعهده گرفتیم، کار مذاکرات جدی با دولت آمریکا را آغاز کردیم. دستاورد امروز ما، راه بازگشت ما به جامعه جهانی را هموار می‌کند.»

به گفته وی «حذف نام سودان از این فهرست، راه را بر معاف‌کردن سودان از بدهی‌های خارجی 60 میلیارد دلاری خود هموار می‌سازد. تحریم‌ها ما را از سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری محروم ساخت. راه طولانی در پیش داریم و نیازمند برنامه‌ریزی جدی هستیم.»

حمدوک درگفت‌و‌گو با تلویزیون دولتی سودان افزود: «ما موفقیت امروز را به مردم خود تبریک می‌گوئیم و ما با هم قادر به خلق معجزه‌ها هستیم.»