.
.
.

انتقاد رهبران فلسطینی از سودان به دلیل توافق با اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین روز جمعه 23 اکتبر 2020 مخالفت خود با توافق عادی‌سازی روابط بین سودان و اسرائیل را اعلام کرد. تل‌آویو و خارطوم با حمایت واشنگتن روابط خود را عادی اعلام کردند.

در بیانیه‌ای که دفتر محمود عباس منتشر کرد، این توافق محکوم و اعلام شد که «هیچ‌کس حق ندارد به اسم ملت فلسطین و قضیه فلسطین سخن بگوید.»

در این بیانیه توافق تل‌آویو و خارطوم مخالف توافقات نشست سران کشورهای عرب، ابتکار صلح عربی که از سوی کشورهای عربی و اسلامی و همچنین قطعنامه 1515 شورای امنیت مورد حمایت قرار گرفته، توصیف شد.

ریاست تشکیلات خودگران فلسطین تاکید کرد: «تصمیمات لازم برای محافظت از منافع و حقوق مشروعت ملت فلسطین را اتخاذ خواهد کرد.»

جنبش حماس هم توافق عادی‌سازی روابط بین سودان و اسرائیل را «گناه سیاسی» خواند و حازم قاسم سخنگوی این جنبش گفت که این توافق «به ملت فلسطین و قضیه فلسطین و منافع سودان و عربی» ضربه می‌زند.

سودان در توافقی مشابه با امارات‌متحده عربی و بحرین از آغاز روابط اقتصادی و تجاری خود با اسرائیل خبر داد.

روز جمعه 23 اکتبر 2020، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا به طور مشترک با سرلشکر عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی در سودان، عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان، و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگو کرد.

در بیانیه‌ مشترکی که منتشر شد آمده است «امروز ترامپ، برهان، حمدوک و نتانیاهو درباره پیشرفت تاریخی سودان به سمت دموکراسی و پیشبرد صلح در منطقه گفت‌وگو کردند.»

در ادامه این بیانیه تصریح شد «رهبران اسرائیل، آمریکا و سودان توافق کردند که روابط اقتصادی و تجاری را با تمرکز اولیه بر کشاورزی آغاز کنند.»

در پایان تاکید شده است که «واشنگتن برای بازگرداندن مصونیت سودان و کاهش بار بدهی‌های خود گام‌هایی بر می‌دارد.»