.
.
.

امضای توافق آتش‌بس میان طرفین منازعه لیبی و ابراز شک اردوغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طرفین منازعه در لیبی «توافق آتش‌بس دائمی» را در روز جمعه 23 اکتبر بعد از مذاکرات 5 روزه در سازمان ملل، امضا کردند.

هیئت اعزامی سازمان ملل در لیبی در پیج فیسبوک خود نوشت: «مذاکرات کمیته نظامی مشترک 5+5 در ژنو به دستاوردی تارخی دست یافت که طی آن، اطراف لیبیایی به توافق آتش‌بس دائمی در تمامی خاک لیبی دست یافتند. این دستاورد بیانگر نقطه عطف مهمی در راستای برقراری صلح و ثبات در لیبی است.»

هیئت اعزامی در پیج فیسبوک خود، مراسم امضای توافق آتش‌بس را مستقیماً پخش کرد که 10 دقیقه ادامه داشت و پس از آن، تشویق حضار را به دنبال داشت. این مراسم در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار گردید که در آن اعضای دو هیئت لیبیایی و استفانی ویلیامز نائب‌رئیس هیئت اعزامی سازمان ملل با ماسک در برابر اسناد توافق آتش‌بس قبل از امضای آن ایستاده‌اند.

کانال ترکی «تی آر تی عربی» در واکنشی فوری به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «ما نسبت به صدق نیت در خصوص خارج ساختن پیکار جویان مزدور از لیبی اطمینان نداریم.»

به نظر اردوغان «توافق آتش‌بس در لیبی، سطح پائین‌تری نسبت به توافق‌های قبلی دارد.»

این کشور با خیزش مردمی مورد حمایت پیمان ناتو و سرنگون شدن و قتل معمر القذافی در سال 2011، عملاً درگیر آشوب و درگیری‌های مداوم شده ‌است.

لیبی صحنه درگیری‌های شدید میان دولت الوفاق مستقر در طرابلس و حاکمیت شرق کشور به ریاست خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی است که مورد حمایت بخشی از پارلمان منتخب لیبی و عقیله صالح رئیس آن است.

طرفین این منازعه درهفته‌های اخیر بر حجم تلاش‌های خود در جهت بسترسازی به هدف دستیابی به آتش‌بس دائمی افزوده‌اند. این درگیری‌ها تا کنون به کشته شدن صدها تن و آواره شدن هزاران نفر انجامیده ‌است.

این اعلام آتش‌بس در روز جمعه، نور امیدی برای مردم لیبی به‌شمار می‌آید که کمرشان زیر بار نبردهای و چند دستگی‌های جاری خم شده ‌است.

روند مذاکرات امنیتی دوشنبه گذشته در ژنو آغاز شد که یکی از سه روند مذاکراتی در کنار روند اقتصادی و سیاسی به‌شمار می‌آید که هیئت اعزامی سازمان ملل بروی آن کار کرده و برخاسته از همایش برلین در سال 2020 درمورد لیبی است که از سوی شورای امنیت در قالب قطعنامه 2510 پذیرفته شد.

استفانی ویلیامز فرستاده سازمان ملل در امور لیبی چهارشنبه گذشته، خوش‌بینی خود را نسبت به مذاکرات و دیدارهای جاری میان اطراف منازعه لیبی در سطوح مختلف ابراز کرد و احتمال داد این فضای سازنده ادامه یابد که در نهایت عملاً نیز به دستیابی به توافق آتش‌بس انجامید.

ویلیامز تأکید کرد که مشارکت‌کنندگان در جلسات ژنو به توافقی در مورد بسیاری از تصمیم‌های مهم دست یافتند از جمله ضرورت ادامه در روند کاستن از تنش‌های نظامی و گشودن گذرگاه‌های زمینی و هوایی.

او همچنین تأکید کرد که دخالت خارجی در کشوری که سال‌هاست غرق در آتش منازعه‌ها و نبردهاست، بسیار زیاد و غیرقابل قبول است.

وی در خصوص موضوع خروج عناصر مزدور توضیح داد که اطراف متخاصم در جریان دو دور نخست مذاکرات کمیته امنیتی 5+5 بر ضرورت خروج تمامی جنگجویان و مزدوران وابسته به هر طرف خارجی از لیبی طی 90 روز بعد از تشکیل کابینه وحدت ملی، توافق کردند.

ویلیامز فاش ساخت که طرف‌های لیبیایی عملاً به توافق در مورد تدابیر اعتمادسازی میان خود دست یافته و امید زیادی به دستیابی به آتش‌بس دائمی وجود دارد که درمقام عمل نیز متحقق گردید.

بسیاری از جزئیات حائز اهمیت نیز در جلسات کمیته نظامی مرکب از 5 تن از مسئولان نظامی طرفین مخاصمه در مقر سازمان ملل در ژنو، مورد بحث قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم