.
.
.

آخرین یافته‌ها؛ 4 واکسن کرونا خطر ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان آمریکایی اعلام کردند دستکم 4 واکسن در حال توسعه برای مقابله با کرونا حاوی موادی است که می‌تواند خطر ابتلای افراد به ویروس اچ‌آی‌وی (ایدز) را افزایش دهد. یکی از این واکسن‌ها در ماه اوت دومین مرحله آزمایش‌های خود را طی کرد و هم اینک در حال طی کردن آخرین مرحله آزمایش در روسیه و پاکستان است.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا که بیش از دو دهه است در حال تحقیق بر روی جلوگیری از ابتلا به ایدز هستند، در پژوهش خود به آسیب‌زا بودن این واکسن‌ها پی بردند. این دانشمندان در تحقیقات خود برای یافتن واکسن ایدز به نتایج مشابه واکسن کرونا دست یافتند و افراد به جای آنکه در مقابل اچ‌آی‌وی مقاومت پیدا کنند، در مقابل آن آسیب‌پذیرتر شدند.

محققان تأکید دارند: واکسن برای رسیدن به نقطه مشخص در بدن نیازمند یک حامل است. هم اینک تعداد زیادی از واکسن‌های تولید شده برای کووید 19 از حاملی به نام «آدنوویروس» استفاده کرده‌اند. «آدنوویروس‌ها»، ویروس‌های بدون غشا لیپیدی و دارای دی‌ان‌ای دو رشته‌ای خطی هستند که از طریق گیرنده‌های شیمیایی خود به سلول‌ها می‌چسبند و با اندوسیتوز وارد سلول‌ها می‌شوند. با این حال، ژنوم آدنوویروس‌ها در کروموزوم میزبان نفوذ نمی‌کند و فقط چرخه لیتیک رخ می‌دهد.

این ویروس‌ها اندازه‌ای متوسط 90 – 100 نانومتر دارند. بیش از 57 سروتیپ از آدنوویروس‌ها در بدن انسان مشاهده شده ‌است که عامل برخی از عفونت‌های تنفسی و گوارشی در انسان هستند. این گروه مسئول 2 تا 5 درصد عفونت‌های تنفسی اطفال و بسیاری از موارد سرماخوردگی بزرگسالان هستند.

بسیاری از آدنوویروس‌ها بی خطر هستند و در نهایت باعث سرماخوردگی‌های مختصر می‌شوند. اما دستکم چهار واکسنی که هم اینک برای کرونا در حال توسعه است از نوع خاصی از این حامل به نام «آدنو 5» استفاده کرده‌اند. یک دهه قبل دانشمندان از این آدنوویروس در تولید واکسن ایدز بهره بردند، اما شاهد آن بودند که این حامل باعث آسیب‌پذیری بیماران در مقابل اچ‌آی‌وی شد.

دانشمندان نگران هستند این حامل ممکن است بتواند ورود ویروس اچ‌آی‌وی را به سلول‌های بدن تسهیل کند.

آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی بیماری‌های عفونی آمریکا در سال 2014 نسبت به استفاده از حامل آدنو 5 در تولید واکسن ایدز هشدار داده بود. وی در این باره گفت: باید قبل از هرگونه اقدام برای تولید واکسن کرونا با کمک این حامل، ایمنی آن در نظر گرفته شود.

تاکنون مقامات سازمان جهانی بهداشت درباره خطر این حامل موضع‌گیری رسمی نکرده‌اند. با این حال، هر واکسن یا داروی جدیدی در نهایت برای توزیع در بازار باید به تأیید دستکم یکی از سه مرجع اصلی دارویی جهان شامل سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا و سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپا برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم