پمپئو: کماکان موعدی برای برداشتن نام سودان از لیست تروریسم وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، شامگاه چهارشنبه 21 اکتبر 2020، ضمن تاکید بر آغاز روند برداشتن نام سودان از لیست تروریسم، گفت: «کماکان موعدی برای برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم وجود ندارد».

به گزارش خبرگزاری‌ها، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه، در کنفرانسی خبری ضمن بیان این‌که «اقدام در مورد برقراری رابطه با اسرائیل، تصمیمی مستقل است که به دولت و حاکمیت سودان بستگی دارد»« یادآور شد که زمان مشخصی برای اعلام برداشته شدن نام سودان از لیست تروریسم تعیین نشده است.

پمپئو همچنین در ارتباط با بحران جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره اقلیم ناگورنو قره‌باغ، بر ضرورت آتش‌بس، تنش‌زدایی و خودداری از اقدامات نظامی در منطقه جنوب قفقاز تاکید کرد.

پمپئو همچنین در بخش دیگری از سخنانش تسلیحات روسیه را تهدیدی علیه ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانانش دانسته و گفت که توافق با روسیه در این‌باره، مسکو را ملزم خواهد کرد تا تعداد کلاهک‌های هسته‌ای‌اش را اظهار کند.

او در رابطه با اوضاع یمن، ضمن ابراز تشکر از پادشاهی عربی سعودی به خاطر کمک جهت آزادی اتباع آمریکایی بازداشتی در یمن، گفت: «موفق شدیم 2 تن از شهروندان‌مان را از دست حوثی‌ها آزاد کنیم».

پمپئو افزود که کشورش برای آزادی اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران و سوریه تلاش می‌کند و در این میان سعی خواهد کرد تا این افراد بدون پرداخت مال آزاد شوند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «از سیاست‌مان در سوریه برای آزادی اوستن خبرنگار آمریکایی عدول نخواهیم کرد».

او درباره بحران لیبی با بیان این‌که «از تلاش‌های 5+5 درباره لیبی حمایت می‌کنیم»، در مقدمه‌ تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ در این کشور، خواستار خروج نیروهای خارجی از لیبی شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، درباره بحران سوریه گفت: «رژیم اسد مسئول جنایت‌هایی است که در کشور سوریه اتفاق افتاده است.

پمپئو درباره نامه‌ها و ایمیل‌های هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، گفت که درباره این مسئله در وقت مناسب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ضمن پرداختن به موضوع کره شمالی و همسایه جنوبی آن گفت: «موضع آمریکا درباره اختلاف میان دو کره تغییری نکرده است».

او همچنین به پاندمی ویروس جدید کرونا اشاره کرده و در این راستا، چین را به دلیل عدم شفافیت در اطلاع‌رسانی درباره شیوع ویروس جدید کرونا از منشأ شهر ووهان به سایر نقاط جهان متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم