سوئیس احتمالا به شهروندان بیکار ماهانه 8300 دلار یارانه پرداخت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنا به پیشنهادی که به دولت سویس ارایه شده در صورت موافقت، ممکن است مبلغ 7500 فرانک، بیش از 8300 دلار یارانه به شهروندان بی‌کار پرداخت كند، دریافت‌کنندگان این مبلغ در صورت تصویب از تمام مالیات‌های دولتی نیز معاف خواهند بود.

به گزارش العربیه به نقل از سایت خبری سوئیسی «Watson» این پیشنهاد را 100 هزار شهروند ساکن مناطق شمالی سویس پیشنهاد کرده‌اند و دولت این کشور در حال بررسی آن است و تصیم نهایی درباره قبول این پیشنهاد یا رد آن قرار است تا قبل از 22 آوریل سال 2022 اعلام شود.

این ابتکار عمل نخست از سوی 7 نفر از ساکنان منطقه گالن «Gallen»، در انتهای شمال شرقی سوئیس مطرح شد و سپس 100 هزار شهروند سوئیسی آن را امضاء کردند.

پیشنهاددهندگان این ابتکار معتقدند که سیاست دادن یارانه نقدی به شهروندان بهترین راه برای کاهش قیمت فرانک سوئیس است.

آنها معتقدند که اگر این پیشنهاد پذیرفته شود، دولت فدرال سوئیس می‌بایست معادل 71 میلیارد دلار پول چاپ کند تا حداکثر یک سال پس از تصویب این طرح، آن مبلغ را به شهروندان خود پرداخت کند.

مخالفت شهروندان سوئیسی با دریافت 2260 یورو در ماه

پیشتر دولت سوئیس در سال 2016 یک همه‌پرسی در مورد پرداخت یارانه نقدی معادل ماهانه 2260 یورو به بزرگسالان شهروند و غیرشهروندانی که بیش از 5 سال در سوئیس اقامت دارند و نیز 625 یورو به افراد زیر 18 سال برگذار کرد. این پیشنهاد با مخالفت اکثریت 78 درصدی مردم این کشور مواجه شد.

این رفراندم پس از آن برگزار شد که برخی از نخبگان سوئیسی به دولت این کشور پیشنهاد طرحی برای تامین درآمد پایه غیرمشروط به منظور جایگزینی مزایای رفاهی متنوع ارائه کردند که در صورت تصویب، حقوق بیکاری، کمک هزینه اجتماعی و نیز حقوق بازنشستگی برداشته می‌شد. درآمد پایه حدودا معادل 2560 دلار آمریکایی یا 2500 فرانک سوئیس پیشنهاد شد که می‌بایست به طور غیر مشروط به همه شهروندان تعلق می‌گرفت.

به گفته پیشنهادکنندگان این طرح، درآمد سالانه یک فرد می‌بایست بدون مالیات به 30 هزار فرانک می‌‍‌رسید. به عقیده حامیان چنین طرحی، این مبلغ نزدیک به 29501 فرانک بود که در سال 2014 به عنوان خط فقر در سویس محسوب می‌شد، اما احزاب و نخبگان سیاسی در پارلمان این پیشنهاد را رد کردند.

گروهی از روشنفکران و اندیشمندان سوئیسی با رد این پیشنهاد یادآور شدند که سوئیسی‌ها بدون توجه به میزان این دستمزد، تمایل دارند کاری به دست آورند و به آن مشغول شوند لذا در نهایت 78٪ از سوئیسی‌ها این پیشنهاد را رد کردند.

حامیان طرح پرداخت یارانه بر این عقیده بودند که در عصر حاضر بیشتر کارها به ماشین، ربات و دستگاه‌ها سپرده شده است و فرصت‌های کاری کمتری برای انسان‌ باقی‌مانده است. مبتکران طرح جدید می‌گویند، میزان یارانه مورد اشاره آنها اجازه یک زندگی معقول را به مردم خواهد داد.

از سوی دیگر مخالفان اما می‌گویند با تصویب این طرح، انگیزه افراد برای کار کردن و اشتغال از بین می‌رود و سیل مهاجران به سوی سوئیس سرازیر خواهد شد.

طبق این طرح، قرار بود دولت سالیانه مبلغ 30 ‌هزار فرانک به هر فرد پرداخت کند که تنها مقداری بالاتر از خط فقر 29‌هزار و 501 فرانکی‌ سال 2014 سوییس می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم