استقبال بین‌المللی از تفاهم‌ صلح میان طرف‌های لیبیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 21 اکتبر 2020 از توافق‌ها و تفاهم‌های به عمل آمده در گفت‌وگوهای ژنو میان طرف‌های درگیر در لیبی استقبال و آن را گامی در مسیر صلح در این کشور توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی، شامگاه چهارشنبه، اعلام کرد که کمیته نظامی متشکل از 5 مسئول نظامی از دو طرف درگیر در لیبی، درباره گشودن راه‌های زمینی و هوایی، توقف گفتمان نظامی تنش‌زا، تبادل بازداشت‌شدگان، بازسازی ساختار «سازمان حراست از تاسیسات نفتی» و علاوه بر آن، بیرون راندن مزدوران خارجی طی 90 روز پس از تشکیل دولت اتحاد ملی در لیبی توافق کردند.

افزون بر این، خوزه آنتونیو رئيس ستاد اتحادیه اروپا در لیبی در تویتی نوشت، توافق‌های به عمل آمده میان کمیته نظامی مشترک لیبی 5+5 در ژنو اخباری «خوشحال‌کننده» است.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها میان طرف‌های درگیر به طور مثبت پیش‌ رفته، منجر به رایزنی‌های مهمی درباره توافق بر سر آتش‌بس در ساعت‌های پیش‌رو شود، او تاکید کرد که «اتحادیه اروپا همه حمایت‌های لازم برای پیشبرد مذاکرات را انجام می‌دهد».

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، ضمن تحسین تاکید لیبیایی‌‌ها بر استقلال و حاکمیت کشورشان در گفت‌وگوهای ژنو، بر ضرورت خروج نیروهای خارجی از لیبی به عنوان مقدمه‌ای برای برقراری صلح، پایان دادن به جنگ در این کشور و تعیین سرنوشت از سوی مردم، تاکید کرد.

از سویی سفارت بریتانیا در طرابلس پایتخت لیبی نیز ضمن استقبال از توافق‌های انجام شده در گفت‌وگوهای کمیته نظامی در ژنو، تاکید کرد که با اتحاد طرف‌های لیبیایی‌ در یک صف و نشستن آنها پشت میز مذاکره، می‌توان آرامش و آتش‌بس را برقرار کرد.

از سویی اولیور اوچا سفیر آلمان در لیبی نیز درباره نتایج اولیه به دست آمده از گفت‌وگوهی ژنو، ابراز خرسندی کرده و حمایت کشورش از هیئت‌های لیبیایی در ادامه گفت‌وگوها و ابراز حسن نیت جهت برقراری صلح و وحدت لیبی را ابراز داشت.

گفت‌وگوهای نظامی مستقیم میان طرف‌های لیبیایی درگیر، روز دوشنبه گذشته در مقر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، برگزار شد.

در این مذاکرات، تثبیت آتش‌بس میان دو طرف درگیر و ایجاد طرحی مشترک برای انحلال گروهای مسلح در مناطق مختلف کشور، تفاهم بر سر دو منطقه سرت و الجفره و تاکید بر عاری ماندن آنها از اسلحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین بر ضرورت خروج مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی به عنوان پیش‌شرط ارتش ملی لیبی تا قبل از دست‌یابی به توافق امنیتی فراگیر، تاکید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم