اخوان‌المسلمین لیبی خود را در کانون قدرتش منحل کرد؛ ایجاد تحول یا مانور سیاسی؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعضای سازمان اخوان‌المسلمین در شهر مصراته در غرب پایتخت لیبی پنج‌شنبه 22 اکتبر، استعفای دسته‌جمعی از این گروه را اعلام داشته و تصمیم به منحل‌کردن شعبه آن در این شهر و ادامه فعالیت در نهادهای جامعه مدنی گرفتند.

این تصمیم در بیانیه‌ای کتبی و تصویری منسوب به این گروه اعلام شد که حزب «عدالت و سازندگی» شاخه سیاسی آن را تشکیل می‌دهد. در این بیانیه آمده ‌است که استعفای دسته‌جمعی در پی «مماطله و قصور رهبری سازمان در اجرای مطالبات در هماهنگی با نیازهای کنونی است که در جریان دهمین همایش گروه در سال 2015 با اکثریت مطلق تصویب شده و در راستای منافع میهن قرار دارد.»

شهر مصراته با برخورداری از ثقل جمعیتی، مالی، اقتصادی و نظامی درغرب لیبی قرار داشته و به عنوان «کانون اخوان‌المسلمین در لیبی» از آن یاد می‌شود. همچنین اکثریت رهبران اخوان از جمله صلاح بادی تروریست تحت پیگرد جهانی، اسماعیل الصلابی تروریست معروف، الصادق الغربانی مبلقب به «مفتی تروریسم و تند روی»، محمد صوان رئیس حزب عدالت و سازندگی، عبدالرحمن السویحلی از کادر رهبری، فتحی پاشاگا وزیر کشور از این شهر هستند که در فاصله 200 کیلومتری طرابلس قرار دارد.

این شهر در این اواخر به دلیل اقدامات این سازمان، تبدیل به شهری کاملاً منزوی شده و مردم اعتماد خود را به این رهبران از دست داده‌اند؛ خصوصاً که روشن شده این گروه برای حفظ منافع و حضور خود، متکی به ترکیه است.

این دومین استتعفای دسته جمعی رهبران اخوان از این سازمان در اصلی‌ترین کانون حضور آن در لیبی است. اعضای سازمان اخوان‌المسلمین در شهر الزاویه در غرب طرابلس نیز در اوت گذشته با استعفای دسته جمعی، تصمیم به انحلال شعبه این سازمان در الزاویه گرفتند که بیانگر افزایش نارضایتی مردمی در لیبی از اخوان‌المسلمین است به طوری که میزان حمایت از سیاست گروه مزبور در داخل لیبی کاهش یافته ‌است.

ابو یعرب البرکی تحلیل‌گر سیاسی در مصاحبه با العربیه نت گفت که روند این استعفاها در واقع «یک مانور سیاسی و بازی خطرناک و زشتی» است و صرفاً یک استعفاست و نه عقبگرد از بیعت سیاسی و دینی یا تحول در رویکردهای فکری. به نظر او این کار بیانگر بازگشت به فعالیت‌های محرمانه و پنهانی برای رخنه مجدد به داخل جامعه و احراز آمادگی برای مرحله آینده است زیرا آنها از میزان تنفر مردم از خودشان و کاهش محبوبیت مردمی خود، کاملاً آگاهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم