احضار سفیر سوئیس در تهران در پی اتهام‌های واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، سفیر سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران پنج‌شنبه 22 اکتبر به خاطر آنچه که اتهام‌های «ساختگی» واشینگتن علیه تهران و مسکو در تأثیرگذاری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواند، احضارشد.

به گفته خطیب‌زاده، «جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای تکراری و گزارش‌های ساختگی، ناشیانه و متقلبانه مقامات رژیم آمریکا، بار دیگر تأکید می‌کند برای تهران هیچ تفاوتی نمی‌کند کدام یک از دو کاندیدای فعلی راهی کاخ سفید شود.»

جان راتکلیف مدیر دستگاه اطلاعاتی ملی آمریکا، چهارشنبه 21 اکتبر اعلام کرد که روسیه و ایران اطلاعاتی را در مورد لیست رای‌دهندگان در آمریکا به دست‌آورده و اقداماتی را برای تأثیر گذاشتن در افکار عمومی آمریکا در انتخابات سوم نوامبر، آغاز کرده‌اند.

به گفته راتکلیف، ایران به شکل خاص از طریق ایمیل، پیام‌های «فریب کارانه‌ای» را به هدف ترساندن رای‌دهندگان و تحریک به ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی و زیان رسانی به پرزیدنت ترامپ، ارسال کرده‌ است.

وی خاطر نشان نمود که روسیه و ایران «اقدامات معینی را برای تأثیر گذاری بر افکار عمومی مربوط به انتخابات ما اجرا کرده‌اند.»

به گفته او دستگاه امنیتی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «ایران به اطلاعات مربوط به لیست‌های انتخاباتی آمریکا به شکلی منفصل از روسیه، دست یافته‌است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم