.
.
.

7 راز سر به مهر کیهان‌شناسی تا به امروز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر کسی پوشیده نیست که کیهان پر از اسرار و شگفتی است، همچنین کیهان پر از پدیده‌های غیرقابل توضیح است که دانشمندان سخت به دنبال یافتن پاسخی برای آن‌ها هستند. در این مقاله هفت مورد از این پدیده‌ها که نقش کلیدی در درک کیهان دارند را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید:

سیاهچاله‌ها
سیاهچاله‌ها

1-سیاهچاله‌ها

سیاهچاله‌ها زمانی شکل می‌گیرند که یک ستارهٔ غول پیکر فرو می‌پاشد. پس از تولد سیاهچاله گرانش این ناحیه از فضا به قدری عظیم است که حتی نور نیز نمی‌تواند از میدان گرانشی شدید آن فرار کند. ما می‌دانیم سیاهچاله‌ها چطور کار می‌کنند، اما در واقعیت هنوز یکی از آنها را بصورت مستقیم مشاهده نکردیم و از روی تأثیرات اجرام اطرافشان آنها را تشخیص داده‌ایم. این اجرام برای تلسکوپ‌هایی با پرتو الکترومغناطیس، نوری یا پرتو ایکس اخترشناسان غیرقابل رویت هستند و باید از روی امواج گرانشی یا تأثیرات اجرام کیهانی اطرافشان در فضا- زمان آن‌ها را تشخیص دهیم.

فضای خالی عظیم
فضای خالی عظیم

2-فضای خالی عظیم

بر عکس سیاهچاله، فضای خالی عظیم حفره‌ای در فضا نیست در عوض به شکل عجیبی آنها خالی از «ماده» و «ماده تاریک» هستند و بر خلاف سیاهچاله‌ها نور از طریق خلاء و از میانشان عبور می‌کند، همچنین دانشمندان معتقدند که این فضاهای خالی دارای انرژی تاریک هستند. قطر بزرگترین فضای خالی شناسایی شده در کیهان حدود 1.3میلیارد سال نوری می‌باشد.

ماده تاریک
ماده تاریک

3-ماده تاریک

گرچه ماده تاریک خود یک معماست اما به توضیح بسیاری از مسائل ناشناخته کیهان کمک می‌کند. کیهان شناسان معتقدند که 27 درصد عالم از ماده تاریک تشکیل شده‌ است. ماده تاریک از سیاهچاله‌ها ساخته نشده، اما یک تئوری می‌گوید ماده تاریک در عالم از عناصر سیاهچاله‌های نخستین شکل گرفته‌ است.

انرژی تاریک
انرژی تاریک

4-انرژی تاریک

علاوه بر 27 درصد از عالم که از ماده تاریک ساخته شده، مقدار زیادی به شکل انرژی تاریک است که 68 درصد هر آنچه که در کیهان هست را تشکیل می‌دهد (ماده معمولی که ما می‌شناسیم فقط حدود 5 درصد از عالم است). همانند ماده تاریک در مورد انرژی تاریک نیز چیز زیادی نمی‌دانیم اما فرضیه موجود این است که انرژی تاریک علت انبساط شتاب‌دار کیهان است. (این در حالی است که ماده تاریک با اثرات گرانشی سرعتش را کم می‌کند). بیشتر اطلاعات ما در مورد ماده و انرژی تاریک از تابش پس زمینه کیهانی بدست آمده، یک نقشهٔ حرارتی از کیهان که 380 هزار سال را نشان می‌دهد و مربوط به زمانی که اتم‌های هیدروژن برای نخستین بار داشتند، شکل می‌گرفتند.

جاذب بزرگ
جاذب بزرگ

5-جاذب بزرگ

کششی در فاصلهٔ 220 میلیون سال نوری وجود دارد که تمام کهکشان‌ها را به سمت خود می‌کشد. در هر صورت تمام کیهان در حال انبساط است، بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که کهکشان‌ها نه در مسیر رو به جلو در حال حرکتند. خوشه‌ای که در تصویر نشان داده شده یک ناهنجاری گرانشی را داراست که به عنوان جاذب بزرگ شناخته می‌شود و دارای نوری است که از جاذبه گرانشیش نشات می‌گیرد. برخی علتش را به ماده تاریک ربط می‌دهند، و دیگران ادعا می‌کنند که کهکشان راه شیری، دید ما نسبت به چیزی که هست را مسدود می‌کند، یعنی ما را با سرعتی حدود 1.4 میلیون مایل بر ساعت به سمت خود می‌کشد.

«پگی» قمر راز آلود زحل
«پگی» قمر راز آلود زحل

6- «پگی» قمر راز آلود زحل

برای لحظاتی کوتاه زحل قمر کوچک و راز آلودی به نام «پگی» داشت. در سال 2013 کاوشگر کاسینی ناسا تصویری از حلقه‌های زحل گرفت و اختلالی را ثبت کرد که به عقیده محققان یک قمر کوچک و جدید در حالِ شکل گرفتن بود. به گفتهٔ محققان پیشرانش جت ناسا هدف آنطور که انتظار می‌رفت بزرگ نشد و حتی بخشی از آن جدا و سقوط کرد. پس از بررسی‌ها باید گفت که وضعیت «پگی» همچنان ناشناخته مانده‌است.

ستاره KIC 8462852
ستاره KIC 8462852

7-ستاره KIC 8462852

ستاره KIC 8462852 نه تنها یک نام حائز اهمیت است، بلکه یک مسئلهٔ عجیب و حل نشده در فاصلهٔ 1500 سال نوری از زمین می‌باشد. مسئله بزرگ در مورد ستاره تبی این است که حدود 20 درصد نور منتشر شده از آن ستاره برای ما مسدود می‌شود، جالب این است که سیاره‌ای به بزرگی مشتری، تنها 1٪ از نور ستاره‌ای مانند KIC 8462852 را مسدود می‌کند، پس آنجا چه خبر است؟!

برخی پیشنهاد دادند آنجا یک کره دایسون متعلق به بیگانگان وجود دارد که ستاره را احاطه کرده و انرژی‌اش را می‌مکد. برخی اخترشناسان نیز پیشنهاد کرده‌اند که یک دسته از دنباله دارها نور این ستاره را مسدود می‌کنند. احتمالاً در مورد این ستاره به ایده‌های بهتری دست نخواهیم یافت، باید صبر کنیم تا ناسا اطلاعات نجومی جدید را از تلسکوپ فضایی جیمز وب دریافت کند که در سال 2018 به فضا پرتاب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم