.
.
.

نشست سه‌جانبه مصر، یونان و قبرس در گرماگرم اختلافات با ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در گرماگرم اختلافات فزاینده از هفته گذشته به این طرف میان یونان و قبرس از یک سو و ترکیه از سوی دیگر بر سر حفاری‌های شرق مدیترانه، نشست سران مصر، قبرس و یونان در نیکوزیا در چهارشنبه 21 اکتبر صورت می‌گیرد.

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر امروز برای مشارکت در این نشست که هشتمین جلسه از این دست است، راهی نیکوزیا گردید.

ریاست جمهوری مصر خاطر‌نشان کرد که این نشست در چارچوب حمایت و تحکیم هر چه بیشتر روابط میان این سه کشور و تقویت رایزنی‌های سیاسی و مبادله دیدگاه‌ها پیرامون نحوه مقابله با چالش‌های فراروی شرق مدیترانه و خاورمیانه صورت می‌گیرد و بر مبنای استفاده از 7 نشست قبلی سران در عرصه‌های گوناگون همکاری و پیگیری پروژه‌های مشترک جاری در راستای سازوکار سه جانبه قرار دارد.

در حاشیه نشست، دیداری دو جانیه میان السیسی و همتای قبرسی او و همچنین نخست‌وزیر یونان برای بررسی روابط فیمابین و راه‌های تقویت روابط اقتصادی و بازرگانی و همچنین رایزنی در مورد مسائل و پرونده‌های منطقه ای انجام گرفت. به گفته سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر، گفت‌وگوها میان مسئولان شامل تحولات درعرصه منطقه‌ای و تلاش‌ها برای حل و فصل بحران‌هایی شد که کشورهای منطقه از آنها رنج می‌برند.

مصر و یونان در اوت گذشته توافق مشترکی را امضا کردند که به موجب آن دو کشور می‌توانند از منابع طبیعی موجود در آب‌های شرق مدیترانه استفاده ببرند ولی این توافق، مورد انتقاد ترکیه قرار گرفت.

این توافق بر اساس تصمیم وزیر خارجه مصر از دوم سپتامبر گذشته، اجرایی گردید که بر اساس آن مرزهای دریایی میان دو کشور به شکلی جزیی مشخص می‌شود و تکمیل این روند در گرو رایزنی‌های آتی است.

این اقدام در اوج تنش‌های جاری میان آنکارا با آتن و نیکوزیا بر سر حفاری در مناطق مورد منازعه در مدیترانه انجام گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم