.
.
.

ترکیه به قره‌باغ نیروی نظامی می‌فرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه اقدامات ترکیه برای دخالت در بحران قره‌باغ و عمیق‌تر کردن بحران در جنوب قفقاز فواد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه 19 اکتبر 2020 گفت اگر باکو از آنکارا درخواست کند، ترکیه نیروی نظامی به منطقه اعزام خواهد کرد.

آمادگی ترکیه برای اعزام نیروی نظامی در حالی مطرح می شود که نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد در این مرحله از درگیری ها با آذربایجان امیدی به رسیدن به راه حل دیپلماتیک برای بحران قره باغ وجود ندارد.

ترکیه پیش از این با آذربایجان اعلام همبستگی کامل کرده و ایراوان را به اشغال سرزمین های آذربایجانی متهم کرده بود.

فواد اوکتای در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان‌ترک با انتقاد از کارگروه مینسک که به رهبری فرانسه، روسیه و آمریکا برای میانجیگری بین آذربایجان و ارمنستان تشکیل شده، گفت این کشورها می کوشند موضوع را لاینحل باقی نگاه دارند و از ارمنستان حمایت نظامی و سیاسی می کنند.

آورمین سرکسیان رئیس جمهوری ارمنستان روز چهارشنبه گفت اگر ترکیه دست از جانبداری در بحران قره باغ بردارد، احتمال رسیده به توافق آتش بس و گفتگوهای صلح وجود دارد.

پیش از این نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه را متهم کرده بود که آتش‌بس میان باکو و ایروان را تضعیف کرده و آذربایجان را به ادامه درگیری با ارمنستان تحریک می‌کند.

پاشینیان در گفتگو با خبرگزاری رویترز با تاکید بر اینکه آذربایجان و ارمنستان در هر گفتگویی که با هدف رسیدن به راه‌حل صورت گیرد، باید امتیازاتی بدهند، گفت: «موضع ترکیه در قبال درگیری‌های ناگورنو قره‌باغ در راستای اهداف توسعه‌طلبانه این کشور در جنوب قفقاز است ... تا زمانی که ترکیه موضع خود درباره ناگورنو قره‌باغ را تغییر ندهد، آذربایجان به اقدامات نظامی خود در این منطقه ادامه می‌دهد.»

یک منبع مرتبط با ریاست‌جمهوری فرانسه هم روز سه‌شنبه 13 اکتبر 2020 اعلام کرد که اقدام ترکیه در ارسال پیکارجویان سوری به قره‌باغ یک اقدام بی‌طرفانه نیست و آنکارا امنیت و منافع دیگران، از جمله اتحادیه اروپا را در نظر نمی‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم