.
.
.

تاکید سودان بر همکاری با دادگاه بین‌المللی کیفری برای مجازات عاملان جنایت‌‌های جنگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر قمر الدین سرپرست وزارت خارجه سودان شامگاه سه‌شنبه 20 اکتبر 2020 در گفتگو با «العربیه» تاکید کرد کشورش به همکاری با دادگاه بین‌المللی کیفری برای مجازات عاملان جنایت‌های جنگی دارفور ادامه می‌دهد.

سرپرست وزارت خارجه سودان شامگاه سه‌شنبه همچنین در اظهاراتی به «العربیه» گفت برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم «روزی تاریخی» برای این کشور است و در این راستا خارطوم علاوه بر تلاش برای برداشته شدن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم در مدت زمانی کوتاه، برای تسویه بدهی‌هایش نیز اقدام می‌کند.

سرپرست وزارت خارجه سودان توضیح داد کشورش در صدد ایجاد صیغه‌ای عادلانه درباره مجازات عاملان جنایت‌های جنگی دارفور است.
او همچنین تاکید کرد که برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم ربطی به مسئله اسرائیل ندارد.

سودان سه‌شنبه از تصمیم آمریکا برای برداشتن نام این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم استقبال کرد.

هبه محمد علی وزیر دارایی سودان سه‌شنبه در کنفرانسی خبری از خارطوم ضمن بیان اینکه:«خواهان بازگشت سودان به جایگاه طبیعی‌اش هستیم»، گفت:«برداشتن نام سودان از لیست تروریسم نتایجی فوری و برخی از نتایج زمان‌بر را در پی خواهد داشت».

او گفت سودان سعی آن دارد تا ارزش پولی ملی این کشور در مقابله با ارزهای خارجی را بهبود بخشیده و «برای حذف بدهی‌های خارجی‌اش تلاش کند».

او گفت در شرایط کنونی برای حل مسئله بدهی‌ها با صندوق بین‌المللی پول در حال همکاری هستیم و در این راستا با تعدادی از کشورها رایزنی خواهیم کرد تا جدول زمان‌بندی جدیدی را برای بازپرداخت‌ بدهی‌های سودان تعیین کنند.

شایان ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه از آمادگی کشورش برای برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم خبر داد.

ترامپ همچنین به دستیابی به توافقی با سودان برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات سال 1998 آفریقا نیز اشاره کرد.

از سویی عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان در بیانیه‌ای که بامداد سه‌شنبه از تلویزیون رسمی این کشور پخش شده، گفت «با این تصمیم بدهی‌های سودان بخشیده خواهد شد»، او افزود:« ما امروز با بیش از 60 میلیارد دلار بدهی مواجه هستیم، با این تصمیم زمینه برای لغو بدهی‌ها فراهم می‌شود».

حمدوک در ادامه تصمیم خارطوم در این‌باره را باعث گشایش در برابر سرمایه گذاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در کشورش دانست و گفت در این راستا استفاده از فناوری‌هایی میسر خواهد شد که سودان به علت تحریم‌ها برای بیش از دو دهه از کاربردشان محروم بود.

سودان از سال 1993 از سوی ایالات متحده آمریکا در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار داده شده و به دنبال آن تحریم‌های اقتصادی علیه آن اعمال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم