.
.
.

اصابت 71 راکت جنگ قره باغ به ایران تنها در یک روز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد که امروز، 71 گلوله راکت طرف‌های درگیر در جنگ قره باغ به شهرستان مرزی «خداآفرین» در حاشیه جنوبی ارس برخورد کرد.

به گزارش «خبرگزاری ایرنا»، علیار راستگو روز چهارشنبه 21 اکتبر 2020 گفت: «این راکت‌ها به چند روستای شهرستان خداآفرین از قبیل اوزان و آلوجه اصابت کرده است که خوشبختانه این حادثه خسارت جانی و مالی نداشته است.»

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: «از ابتدای جنگ قره باغ تا به امروز در مجموع 68 گلوله راکت طرف‌های درگیر جنگ قهر باغ به مناطق مرزی کشورمان برخورد کرده بود، اما تنها امروز 71 گلوله راکت اصابت کرد.»

وی ادامه داد: «اقدامات قانونی از سوی نیروهای مرزبانی ایران انجام شده و به طرفین درگیر در جنگ قره باغ تذکر جدی برای جلوگیری از وقوع این قبیل اتفاقات داده شده است.»

شهرستان مرزی 35 هزار نفری خداآفرین در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز در امتداد خط جنگ قره باغ واقع شده است.

گفتنی است 27 سپتامبر سال جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست‌وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانستند.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال 1994 میلادی با میانجیگری گروه مینسک (سازمان امنیت و همکاری اروپا) آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم