ایران؛ سواستفاده از نام 70 کارتن‌خواب برای دریافت 7 میلیارد دلار ارز صادراتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رئیس بانک مرکزی ایران از سواستفاده از نام 70 کارتن‌خواب برای دریافت 7 میلیارد دلار ارز صادراتی در این کشور خبر داد که تاکنون این سرمایه بازگشتی نداشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 20 اکتبر 2020، عبدالناصر همتی با بیان اینکه اسامی 250 صادرکننده‎ای که یک دلار ارز برنگردانده‎اند را به قوه قضائیه داده است، گفت: «از این 250 نفر بنا به اعلام وزارت اطلاعات 70 نفر کارتن‌خواب و در حاشیه روستاها زندگی می کردند».

او سرمایه‌ای که توسط این افراد به ایران بازنگشته را حدود 7 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات دانست و افزود: «برخی با کارت‎های بازرگانی یکبار مصرف با نام این افراد صادرات انجام داده‎اند و فشار آوردن به این افراد برای دریافت ارز فایده‌ای ندارد».

رئیس بانک مرکزی ایران بر لزوم اعمال سخت‌گیری‌های بیشتر برای بازگشت ارز صادراتی تاکید کرد.

در حالی که موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، در ماههای نخست امسال به یکی از چالش‌های تجارت در ایران تبدیل شده، برخی از مقامات این کشور نسبت به بازگشت این نوع ارز به تاجران هشدار دادند.

بر اساس گزارش ایرنا، 6 اکتبر 2020، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ایفای 35 میلیارد یورو از ارزهای صادراتی در نیمه نخست سال جاری، گفت: «تاکنون حدود 16 میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان در سال‌های 97 و 98 به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید