اعلام آمادگی ترامپ برای برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه دوشنبه 19 اکتبر 2020 به وقت محلی آمریکا اعلام آمادگی کرد نام کشور سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم بردارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها این تصمیم ترامپ پس از آن اتخاذ می‌شود که کشور سودان که از سال 1993 به دلیل ارتباط گذشته‌اش با سازمان القاعده، سال‌ها تحریم شده و در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار گرفته، اکنون طی توافقی با پرداخت 335 میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی تروریسم، قرار است از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج و تحریم‌های آمریکایی اعمال شده بر آن لغو شود.

Advertisement

ترامپ در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت که سودان با پرداخت 335 میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی عملیات تروریستی سال 1998 در آفریقا موافقت کرده است. او همچنین افزود:« هنگامی که مبلغ‌های غرامت را دریافت کنیم نام سودان را از لیست تروریسم خارج خواهیم کرد».

در واکنش به توئیت ترامپ، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان گفت که او انتظار دارد ترامپ رسما حذف نام سودان از لیست تروریسم را به کنگره ابلاغ کند.

عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان همچنین اظهار داشت که «قرار دادن سودان در میان کشورهای حامی تروریسم ضررهای بزرگی را به این کشور وارد ساخته است».

حمدوک گفت اعلام آمادگی ترامپ برای برداشتن نام سودان از لیست تروریسم و ابلاغ آن به کنگره را قوی‌ترین حمایت از انتقال به سوی دمکراسی در سودان و مردم این کشور است.

او گفت که امروز کشورش به زمان رهایی یافتن از یکی از سنگین‌ترین ترکه‌های رژیم گذشته نزدیک می‌شود و دولت او بار دیگر تاکید می‌کند که مردم سودان مردمی صلح‌دوست هستند و هرگز پشتیبان تروریسم نبوده‌اند.

از سویی عبدالفتاح برهان رئیس شورای انتقالی از اعلام آمادگی رئیس جمهوری آمریکا برای برداشتن نام سودان از لیست تروریسم استقبال کرد و گفت:« گام سازنده ترامپ در برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم را ارج می‌نهیم».

در همین راستا یک منبع سودانی نیز از آمادگی خارطوم برای پرداخت غرامت 335 میلیون دلاری به خانواده‌های قربانیان انفجارهای دو سفارتخانه آمریکا در دار السلام و نایروبی در سال 1998خبر داد.

در همین رابطه مقامات آمریکایی دوشنبه به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که دولت دونالد ترامپ در صدد توافق با سودان برای برداشتن نام آن از لیست کشورهای حامی تروریسم طی روزهای آینده است.

یکی از مسئولان آمریکایی به «رویترز» گفته که بنا به توافق حاصله میان واشنگتن و خارطوم امکان اتخاذ گام‌هایی از سوی سودان برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل فراهم خواهد شد.

اقتصاد سودان از سال 1993 و به دلیل تحریم‌ها و قرار گرفتن نام این کشور در لیست کشورهای حامی تروریسم با بحران جدی مواجه بوده که منجر به گسترش نابسامانی، فقر و تنگدستی میان مردم این کشور شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم