نشست ژنو با محوریت اخراج مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی کار خود را آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیته نظامی متشکل از پنج مقام نظامی از ارتش ملی لیبی و دولت الوفاق که برای ادامه گفت‌گوهای صلح تشکیل شده است، روز دوشنبه 19 اکتبر دور جدید مذاکرات مستقیم میان اعضای این کمیته در شهر ژنو سوئیس آغاز می‌کند.

این کمیته دو هفته پیش جلسات مقدماتی خود را در مصر برای رسیدن به توافق کلی جهت پایان دادن به بحران لیبی آغاز کرده بود.

Advertisement

هدف از تشکیل کمیته مذاکرات مستقیم میان لیبی‌ها، ایجاد زمینه تفاهم بین طرف‌های سیاسی و فراهم کردن زمینه برقراری آتش بس دائمی بود.

آتش‌بسی که بتواند به توافقی جامع جهت پایان دادن به درگیری‌ها و حفظ وحدت سیاسی لیبی منجر شود.

پیشتر هیئت نمایندگی سازمان ملل در لیبی گفته بود، گفت‎وگوهای هیئت نمایندگی ارتش لیبی و دولت «الوفاق» در ژنو روی رایزنی‌های قبلی که در جلسه‌های روز 28 تا 30 سپتامبر در «الغردقه» برگزار شد، متمرکز خواهد بود.

توافق الغردقه مصر

برجسته ترین موردی که در نشست«الغردقه» در مصر مورد توافق طرف‌های لیبی قرار گرفت، تسریع در برگزاری جلسات مستقیم کمیته مشترک نظامی موسوم به کمیته «5 + 5» و آزاد کردن سریع همه کسانی که بدون دلایل قانونی در بازداشت به سر می‌برند

شرکت کنندگان در نشست الغرداقه همچنین خواستار اتخاذ اقدامات فوری برای تبادل بازداشت‌شدگان قبل از پایان عملیات نظامی در ماه اکتبر شدند.

در نشست نمایندگان پارلمان و اعضای کمیسیون قانون اساسی لیبی در قاهره نیز روند اجرای مواد قانون اساسی این کشور تحت نظارت سازمان ملل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دو طرف لیبی همچنین توافق کردند که حملات رسانه‌ای، ترویج گفتمان نفرت آمیز علیه یکدیگر را متوقف و گفتمان گذشت، تسامح و صلح بین لیبی‌ها را جایگزین کنند.

آنها همچنین به توافق رسیدند که با هر گونه خشونت طلبی و تروریسم مقابله کنند و خطوط حمل و نقل هوایی و زمینی را باز و آزادی حرکت برای شهروندان بین همه شهرهای لیبی را تضمین کند.

منابع نظامی از ارتش لیبی برای العربیه فاش کردند که در نشست جدید ژنو طرف‌های لیبی آتش بس دائمی توسعه یک برنامه مشترک برای

انحلال گروه‌های مسلح در مناطق مختلف این کشور و تفاهم در مورد مناطق سرت و الجفره به عنوان مناطقی غیرنظامی و امن بحث خواهد شد.

طبق این منابع پرونده مهمتری که در جلسات قبلی حل نشده بود، اما در نشست کنونی ژنو به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، مسئله اخراج مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی است. که این به نوبه خود یکی از مهمترین شرایط ارتش ملی لیبی برای رسیدن به یک توافق امنیتی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم