.
.
.

نماینده ویژه آمریکا: امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دوشنبه 19 اکتبر در توییتی تاکید کرد، امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است و تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح را تهدید کند.

خلیلزاد نوشت: «ما باید به حرف و محتوای آنچه که بر آن مذاکره شد و اخیراً بر آن تفاهم شد، پابند بمانیم، چون راه برای کاهش تلفات افغان‌ها و نگهداشت یک فرصت تاریخی صلح را میسر می‌سازد، که نباید از دست برود.»

خلیلزاد اضافه کرد، این باور که برای بُردن امتیاز در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است. این گونه یک روش می‌تواند که روند صلح را آسیب رسانیده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشتهٔ رهبران افغان شود.

او علاوه کرد: «تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح و توافق‌نامه و این درک بُنیادی را تهدید کند که راه حل نظامی وجود ندارد. باوجود آن که اخیراً بر ضرورت کاهش خشونت مجدداً تاکید شد، امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است.»

خلیلزاد اظهار کرد: «اتهامات بی بُنیاد در مورد تخطی‌ها و بیانات تحریک‌کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود. به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافق‌نامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.»

شایان ذکر است که این اظهارات خلیلزاد در شرایطی نشر شده که در نتیجه انفجار یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده یک‌شنبه 18 اکتبر 2020 در ولایت غور افغانستان 12 نفر کشته شدند و 100 نفر دیگر زخم برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم