.
.
.

فراخوان مجدد ارمنستان برای به رسمیت شناختن استقلال اقلیم ناگورنو قره‌باغ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

درگیری‌های مجدد میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر اقلیم ناگورنو قره‌باغ که از 3 هفته پیش آغاز شده تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از نظامیان و غیرنظامیان دو کشور شده و در این میان خسارت‌های مالی و جانی بزرگی به دو طرف وارد شده چرا که هر کدام از آنها تاکید می‌کنند که تاکنون هزاران تن را از طرف متخاصم کشته‌اند.

در همین راستا حکمت جاجی‌اف معاون رئیس جمهوری آذربایجان شامگاه یکشنبه 18اکتبر 2020 در اظهاراتی به «العربیه» از ادامه هدف قرار دادن غیرنظامیان آذربایجانی توسط ارمنستان ابراز کرد. او گفت که بمباران‌ها و گلوله‌باران‌های ارمنستان روزانه دو هزار غیرنظامی آذربایجانی را هدف قرار می‌دهد.

او در گفت‌وگو با «العربیه/ الحدث» گفت، ارمنستان تلاش کرده تا تلفات زیادی را به غیرنظامیان وارد کند و تاکنون خسارت‌های بزرگی را به ساختارهای زیربنایی آذربایجان وارد ساخته است.

او همچنین افزود:« تاکنون ارمنستان سامانه‌های موشکی متفاوتی را برای هدف قرار دادن غیرنظامیان آذربایجان به کار برده که به منبع نگرانی بزرگی برای آذربایجان تبدیل شده است».

از سویی نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در «توئیتر» با تاکید این‌که اقلیم ناگورنو قره‌باغ هرگز جزئی از جمهوری آذربایجان نبوده، مجددا خواستار به رسمیت شناختن استقلال اقلیم قره‌باغ شده و افزود که مطالبه‌های آذربایجان درباره خاک اقلیم ناگورنو قره‌باغ به موجب قانون بین‌المللی بی‌اساس است.

مقام‌های ارمنستان و آذربایجان روز یکشنبه 18 اکتبر هم‌دیگر را به نقض آتش‌بس «بشردوستانه» جدید در نبردهای منطقه «قره باغ» متهم کردند.

آتش‌بس جدید از نیمه شب شنبه (20:00 به وقت گرینویچ) برقرار شده بود اما پس از چند ساعت، ارمنستان آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم کرد.

از سوی دیگر آذربایجان نیز با رد اتهامات ارمنستان، ایروان را به نقض آشکار آتش‌بس متهم کرده و حملات توپخانه‌ای جدایی‌طلبان قره‌باغ به 4 شهرک این کشور را محکوم کرد.

پیشتر وزارت خارجه ارمنستان اطلاع داده بود که ایروان و باکو آتش‌بس «بشر دوستانه» را از نیمه شب 18 اکتبر اعلام کرده‌اند. دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آذربایجان نیز تصمیم مربوط به آتش‌بس بین باکو و ایروان را تایید کرد.

از طرفی شوشان ستپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان به حملات موشکی و توپخانه‌ای آذربایجان به شمال و جنوب جبهه، طی ساعات اولیه پس از اعلام آتش‌بس اشاره کرد.

ارتش اقلیم ناگورنو قره‌باغ نیز در بیانیه‌ای از حمله آذربایجان در صبح روز یکشنبه در جنوب این اقلیم خبر داد که بنا به اعلام آن باعث «خسارت‌ها و مجروحیت‌هایی در میان دو طرف شده است».

یگان‌های پدافند هوایی همچنین از سرنگونی یک پهپاد در کوهستان‌های مجاور خبر دادند که به مدت نیم ساعت بر فراز اقلیم ناگورنو قره‌باغ به فراز درآمده بود.

استفان دوچاریک سخنگوی آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل یکشنبه گفت که « در پی جدیدترین حملات غیر قابل قبول به شهر گنجه که از وقوع آنها مطلع شده، خسارت‌های هولناکی به زندگی غیرنظامیان و از جمله آنها کودکان وارد آمده است».

از سویی و در پی حمله به شهر گنجه ترکیه ارمنستان را به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرد و اتحادیه اروپا نیز این حملات را محکوم کرده و بار دیگر «همه طرف‌ها را به خودداری از هدف قرار دادن غیرنظامیان» دعوت کرد.

جدایی طلبان قره‌باغ اما در اشاره به اهداف نظامی شهر گنجه را دارای «اهداف مشروع» دانستند. بنا به این منابع چند ساعت قبل از حمله به گنجه شهرهای ستیباناکرت و شوشه در قره‌باغ هدف حمله قرار گرفته بود.

اولین آتش‌بس که اخیرا با نظارت روسیه اعلام شده بوده شکست خورده و درگیری‌ها در اقلیم قره‌باغ مجددا از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم