سفر محرمانه مقام کاخ سفید به سوریه برای آزادی دو تبعه آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی رغم این‌که ایالات متحده آمریکا روابط دیپلماتیک با رژیم سوریه را از سال 2012 و در اعتراض به سرکوب معترضان سوری قطع کرده است، اکنون اما یک مقام کاخ سفید در تلاش برای آزادی دو تبعه آمریکای به طور محرمانه به سوریه رفته است.

روزنامه وال استریت جورنال یکشنبه 18 اکتبر 2020 اعلام کرد که یک مقام کاخ سفید به دمشق رفته تا در تلاش برای آزادی دو شهروند آمریکایی که گمان می‌رود از سوی رژیم سوریه بازداشت شده‌اند، نشست‌هایی محرمانه را با مقامات دمشق برگزار کند.

Advertisement

این روزنامه به نقل از مسئولان آمریکایی گفته که کاش باتل مسئول بلند‌پایه مبارزه با تروریسم در کاخ سفید پیش‌تر طی سال جاری و به همین منظور به دمشق سفر کرده است.

این روزنامه به نقل از مسئولان دولت ترامپ و دیگر آگاهان از روند مذاکرات گفته که سفر باتل به دمشق اولین مناسبتی بوده که طی آن و در بیش از 10 سال گذشته یک مسئول آمریکایی با مسئولانی در رژیم سوریه دیدار می‌کند.

بنا به اعلام منابع آگاه این روزنامه، کاش باتل معاون رئیس جمهوری آمریکا به سوریه سفر کرده تا گفتگوهایی را به منظور آزاد کردن دو تبعه آمریکایی بازداشتی در سوریه با مقامات این کشور انجام دهد.

شایان ذکر است که آخرین گفت‌وگوهای اطلاع‌رسانی شده میان کاخ سفید و مقاماتی در رژیم سوریه در دمشق در سال 2010 انجام شده بود.

ایالات متحده انتظار دارد اوستن تایس روزنامه‌نگار مستقل و افسر سابق مارینز آمریکا که در سال 2012 در سوریه ناپدید شده به همراه مجد کمالماز پزشک سوری آمریکایی که در پی بازداشت شدنش در سال 2017 به همراه دست‌کم 4 آمریکایی دیگر ناپدید شده‌اند، آزاد شوند.

این در حالی است که رسانه‌های لبنان و جهان چند روز پیش اعلام کردند سرلشکر عباس ابراهیم رئیس اداره کل امنیت لبنان در گفتگو با مسئولان آمریکایی موضوع اوستن تایس روزنامه نگار آمریکایی بازداشتی در سوریه را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ» عباس ابراهیم رئیس اداره کل امنیت لبنان با هدف میانجی‌گری گفتگوهایی را با مقامات برجسته آمریکایی از جمله روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و جینا هاسبل مدیر اطلاعات مرکزی آمریکا CIA همزمان با تلاش‌های واشینگتن برای حل مناقشه بر سر انرژی میان لبنان و اسرائیل و آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی ربوده شده در سوریه انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم