.
.
.

درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان استان‌های ترک‌نشین ایران را بار دیگر متشنج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از مردم استان‌های شمال غرب ایران با دیگر در اعتراض به آنچه «سیاست‌های تهران در حمایت از ایروان در جنگ جاری میان آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه ناگورنو قره‌باغ» می‌دانند، روز یکشنبه 18 اکتبر 2020 به خیابان‌های شهرهای تبريز، اورميه، اردبيل، سلماس و چند شهر دیگر آمده شعارهایی در حمایت از جمهوری آذربایجان سردادند.

پیش از این نیز مناطق ترک‌نشین و همچنین مناطقی در پایتخت ایران شاهد تظاهرات آذربایجانی‌ها در حمایت از باکو در نزاع با ارمنستان بر سر قره‌باغ بود.

معترضان مدعی هستند که تهران «ارسال سلاح و مهمات از سوی روسیه و از طریق خاک ایران به ارمنستان» را تسهیل می‌کند به همین منظور خواستار بسته شدن گذرگاه مرزی «نوردوز» شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حضور نیروهای امنیتی در مناطقی که معترضان در آنها حضور یافته‌اند، به شکل چشمگیری بیشتر شده است.

پیشتر ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد کاروان‌های حامل تسلیحات سنگین از شهرهای استان‌های ترک‌نشین در حال عبور هستند. مقصد این کاروان‌های حامل تسلیحات در ویدئوها مشخص نیست ولی کاربران آذربایجانی شبکه‌های اجتماعی گفتند که این تسلیحات به مقصد ارمنستان حمل شده‌اند اما تهران این گزارش‌ها را قویا تکذیب کرد و بر بی‌طرفی در قبال جنگ در قفقاز جنوبی تاکید کرد.

پیش از این مجله فارین‌پالیسی با انتشار مقاله‌ای بر این موضوع تاکید کرد که درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در بدترین زمان ممکن برای ایران رخ داد.

براساس این مقاله نگرانی جدی در زمینه کشیده شدن درگیری‌های ارمنی-آذری به داخل ایران به وجود آورده؛ درگیری‌هایی که می‌توانند امنیت داخلی ایران را به شکل مستقیم تهدید کنند و این موضوع دست‌های ایران را بسته است. در واقع ایران می‌خواهد نقشی در این درگیری‌ها ایفا کند ولی توان این کار را ندارد.

در اوایل اکتبر 2020 نمایندگان رهبر ایران در استان‌های شمال غرب که محل سکونت آذری‌هاست، بیانیه مشترکی در حمایت از آذربایجان صادر و اعلام کردند که منطقه قره‌باغ به باکو تعلق دارد.

همزمان با این بیانیه ایران اعلام کرد آسمان خود را برای پروازهای روسیه برای حمایت از ارمنستان باز می‌کند. این موضوع اعتراضات گسترده‌ای را نه تنها در استان‌های شمال غرب ایران بلکه حتی در تهران موجب شد و معترضان شعارهای «قره‌باغ مال ماست و مال ما خواهد ماند» سر دادند.

در پی این اعتراضات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل را بر آن داشت فورا از ارمنستان بخواهند از سرزمین‌های آذربایجان خارج شود.

این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-تل‌آویو را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با تل‌آویو دشمن دیرینه تهران دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم