بیانیه هشدار شخصیت‌های فرانسوی درباره خطر فروش تسلیحات به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با پایان یافتن مهلت تحریم‌ صادرات اسلحه به ایران گروهی از وزرا، نمایندگان و نویسندگان فرانسوی روز دوشنبه 19 اکتبر 2020 با انتشار بیانیه‌ای مشترک در روزنامه لوموند فرانسه ضمن هشدار درباره برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران، فروش اسلحه به این کشور را اشتباه استراتژیک بزرگی دانستند.

در این بیانیه آمده است که برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران و از سرگیری فروش اسلحه به این کشور عواقب وخیمی بر امنیت و ثبات بین‌المللی خواهد داشت.

Advertisement

در همایش «لوموند» که با حضور نمایندگان پارلمانی، وزرا، مسئولان دولتی سابق فرانسه از جمله برنارد کازنوف و دانیل کوهن بندیت برگزار شده مشارکت کنندگان با اجماع بر ضرورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران به عنوان ابزار اساسی محافظت از صلح بین‌المللی تاکید کردند.

حاضران در این همایش همچنین برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران و فروش اسلحه به این کشور را دارای پیامدهای دیپلماتیک، امنیتی و اقتصادی خطرناکی علیه منطقه خاورمیانه و شبه قاره هند دانستند.

این بیانیه همچنین برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی و فروش اسلحه به ایران را باعث افزایش خصومت‌ و جنگ در منطقه خاورمیانه و عامل جدید برهم زدن ثبات و استقرار در منطقه‌ای دانسته که اساسا با بحران‌های خطرناکی در عراق، سوریه، یمن و لبنان مواجه است.

این روزنامه همچنین گفت که این نزاع را عواملی ژئواستراتژیک، ایدئولوژیک و اقتصادی تغذیه می‌کنند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 18 اکتبر 2020 تهدید کرد که واشنگتن هر فرد و نهادی که به ایران اسلحه فروخته یا در انتقال اسلحه به این کشور مشارکت کند را تحریم خواهد کرد.

این تهدید پمپئو پس از آن مطرح شد که ایران مدعی شد تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور به صورت خودکار رفع شده‌اند.

در بیانیه‌ وزارت امور خارجه ایران آمده: « از امروز، همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های مربوط به ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو سازمان ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به‌صورت خودکار خاتمه یافت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم