.
.
.

گوشه‌ای از نبوغ کارل فردریش گوس اعجوبه بی‌بدیل ریاضیات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تمام انسان‌ها می‌توانند با تلاش، استعدادهای نهفته و بالقوه خود را بیدار کرده و به تراش خورده‌ترین توانمندی خود برسانند، اما به‌واقع برخی از نوابغ تکرار نشدنی وجود دارند که همه مرزها را پشت‌سر گذاشته و به قله‌های دست نیافتنی رسیده‌اند و کارل فردریش گوس ریاضی‌دان بی همتای آلمانی یکی از آنها است.

درکتاب ریاضی‌دانان نامی اثر اریک تمپل بل در سرگذشت این اعجوبه ریاضیات آمده‌است: شنبه روزی در سال 1779، کودکی که هنوز سه ساله هم نبود، به پدرش می‌نگریست که در حال محاسبه دستمزد کارگران تحت سرپرستی‌اش بود. پدرش در محاسبات طولانی خود اشتباهی کرد و بسیار در شگفت شد هنگامی که از پسر کوچکش شنید: «بابا، حساب تو درست نیست و باید نوشت…..» و تجدید نظری در محاسبه نشان داد که عددی که کودک اعجوبه به‌دست آورده، صحیح است.

در ادامه سرگذشت، تمپل بل نوشته ‌است که در تمام طول تاریخ ریاضیات، هیچگاه از لحاظ پیش‌رسی ریاضی‌دانان؛ داستانی وجود ندارد که با این داستان در مقام مقایسه قرار گیرد. کارل نابغه، پیشتر از این الفبا را با پرسش‌های متوالی از پدر و مادر خویش و دوستان ایشان آموخته بود و آنگاه خود بخود و بدون پرسش، خواندن را یاد گرفت. هیچ ‌کس به او حساب نیاموخت و احتمالاً وی شمردن را با انگشتان دست و نزد خود فرا گرفت.

به نوعی می‌توان گفت که این کودک قبل از آنکه حرف زدن بیاموزد، حساب کردن را آموخته بود. در تمام دوران زندگی با قدرت و سهولت خارق‌العاده‌ای به محاسبه ذهنی می‌پرداخت. کودک اعجوبه‌ای که این داستان باور نکردنی مربوط به اوست کسی نیست جز کارل فردریش گوس، ریاضی‌دان افسانه‌ای و کسی که لقب سلطان ریاضی دانان تاریخ را دارد.

گوس در کنار نیوتن و اولر به عنوان بزرگترین ریاضیدانان تمامی تاریخ قلمداد می‌شود.