.
.
.

عقب‌نشینی ترکیه از بزرگترین نقطه نظامی در حومه شمالی حماه در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر سوریه یکشنبه 18 اکتبر اعلام کرد که نیروهای ترکیه، متمرکز در بزرگترین نقطه نظامی آن در حوه شمالی حماه، سرگرم برچیدن تجهیزات خود و آمادگی برای عقب‌نشینی است.

این مرکز در تارنمای خود نوشت که نیروهای ارتش ترکیه، نزدیک به دو سال و 4 ماه است که در مرکز مورک واقع در منطقه زیر کنترل نیروهای نظام اسد، حضور دارند.

دیده‌بان حقوق بشر افرود که این عملیات «به‌رغم اعلام موضع‌گیری مکرر ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور در مورد ضرورت عقب‌نشینی نیروهای رژیم از تمامی مناطقی است که از آوریل 2019 به تصرف آنها در آمده است. وی هشدار داده‌است که در صورت عدم عقب‌نشینی، آنها را از این منطقه بیرون خواهد انداخت.»

شایان ذکر است که نهمین مرکز حضور نیروهای ترکیه، مأموریت نظارت بر «آتش‌بس» را بر عهده داشت اما عملاً پیشروی نیروهای رژیم اسد و روسیه و کنترل آنها بر تمامی حومه شمالی حماه را در چند ماه گذشته؛ زیر نظر گرفته ‌است زیرا این مرکز، به مناطق زیر کنترل نیروهای رژیم اسد تبدیل شده بود.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نیروهای ترکیه، اجاره بهای اراضی محل اقامت خود را به مالک این زمین‌ها در مورک پرداخت نکردند و مالک این زمین‌ها همچنان از این واحد نظامی می‌خواهد تا بدهی خود را پرداخت کند اما نیروهای ترکیه و گروه سپاه شام از پرداخت اجاره دو سال و 3 ماه استفاده از این زمین‌ها، شانه خالی می‌کنند.