.
.
.

برخی نمایندگان پارلمان عراق تهدید به تقاضای حمایت بین‌المللی برای مناطق خود کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از نمایندگان پارلمان عراق از استان‌های غرب و شمال این کشور به ویژه استان صلاح الدین، روز یکشنبه 18 اکتبر در واکنش به قتل‌عام تعدادی از شهروندان غیر نظامی در منطقه «الفرحانیه» در این استان تهدید کردند، درصورتی که حکومت بغداد قادر به معرفی جنایتکاران نباشد آنها تقاضای حمایت بین‌المللی برای مناطقشان را خواهند کرد.

این نمایندگان یک مهلت 72 ساعته را به دولت مصطفی الکاظمی دادند و از مقامات امنیتی خواستند تا مجرمان را تعقیب و آنها تسلیم عدالت کنند.

روز گذشته استاندار صلاح‌الدین با تایید خبر کشته شدن 8 تن از حوانان غیر نظامی گفت، یک گروه مسلح ناشناس 12 جوان از اهالی «الفرحانیه» را ربوده و سپس هشت تن از آنها را به قتل رساند.

طبق گفته استاندار صلاح الدین، اجساد هشت تن از افراد ربوده شده که با شلیک گلوله به ناحیه سر و سینه کشته شده بودند، یک ساعت پس از ربودن آنها کشف شد. این در حالی است که سرنوشت چهار نفر دیگر همچنان مشخص نیست.»

در پی کشته شدن 8 تن از جوانان استان صلاح الدین به دست گروهی مسلح که یک ساعت پس از ربودن آنها جسدهایشان پیدا شد، استاندار صلاح الدین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

در همین حال مثنی السامرائی نماینده پارلمان عراق از استان صلاح الدین به دولت بغداد یک مهلت 72 ساعته داد تا نتایج تحقیقات و کشف جنایتکاران قتل عام منطقه فرحانیه را اعلام کند.

این نماینده و تعدادی از نمایندگان استانهای غرب بویژه صلاح الدین تهدید کردند که در صورت عدم توانایی دولت بغداد برای معرفی جنایتکاران، آنها خواستار حمایت بین المللی خواهند شد.

السامرائی گفت: «شهروند بی‌دفاع در استان صلاح الدین فاقد امنیت است و سرویس‌های امنیتی که خود از نفوذ و دخالت شبه نظامیان رنج می‌برند و قادر نیستند به ماموریت، کار و وظایف‌شان عمل کنند، حمایت نمی‌شوند.

او افزود:«عدم توانایی نیروهای امنیتی و نفوذ شبه نظامیان در این نهادها باعث ایجاد نوعی ناامنی و بی‌ثباتی و برهم ریختن اوضاع امنیتی در استان صلاح الدین شده است».

برخی عراقی‌ها بقایای داعش را به ارتکاب چنین جنایت‌هایی متهم می‌کنند اما برخی دیگر از اهالی صلاح الدین می‌گویند: «این قتل عام و قتل‌های مشابهی که پیشتر رخ داده است، توسط شبه نظامیان وابسته به ایران که در نیروهای «حشد الشعبی» نفوذ دارند صورت گرفته است.

اهالی صلاح الدین می‌گویند، شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حشد الشعبی، همواره اقدام به ارعاب و کشتار اهالی مناطق سنی نشین در استان‌های هم مرز سوریه کرده و تلاش می‌کنند با ربودن جوانان و قتل آنها مناطق مذکور را از ساکنان اصلی آن خالی کنند. این مناطق که به مرزهای سوریه مشرف است اغلب سنی‌نشین است. حشد الشعبی وابسته به ایران پیشتر تلاش کرده تا به بهانه داعش سیطره خود را بر این مناطق گسترش دهد تا بتواند با کنترل این مناطق از طریق عراق کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی را به شبه نظامیان فرقه گرا در سوریه برساند.

گفتنی است که نمایندگان کردهای عراق و نمایندگان صلاح الدین در پارلمان عراق و بسیاری از نخبگان سیاسی عراق بارها از دولت الکاظمی خواستند تا به حضور حشد الشعبی در مناطق سنی‌نشین پایان دهد.