.
.
.

افزایش تراز بازرگانی میان ترکیه و اسرائیل به سطحی بی‌سابقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر نمی‌رسد که سردی روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و ترکیه، آسیبی را متوجه روابط بازرگانی این دو کشور واقع شده در شرق مدیترانه کرده باشد بلکه بالعکس سطح مبادلات تجاری به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده به طوری که به نوشته روزنامه «اورشلیم پست»؛ تراز بازرگان دو جانبه آن‌ها به بیش از 6 میلیارد دلار بالغ شده است.

سوپر مارکت‌های زنجیره‌ای اسرائیل مانند رامی لیفی، «شهر من» و گروه «نیتو» وارد کننده اغذیه، نشست‌های آنلاینی با صادرکنندگان ترک داشته‌اند.

با پایان این نشست‌های مجازی در آینده نزدیک در ماه جاری، برپاکنندگان این نشست‌ها انتظار دارند که نزدیک به 50 نشست مجازی فردی نیز صورت بگیرد.

محمد علی ارکان دبیر کل «آ کی آی بی» به روزنامه «دی میدیا لاین» گفت: «ما در عصر نشست‌های مجازی هستیم و کارها باید ادامه داشته باشد.»

سوابق امر گویای این است که اسرائیل از کسری مبادله بازرگانی با ترکیه به جز در سال های 2013 و 2014 رنج می‌برد که در این دو سال اسرائیل سود بازرگانی اندکی عائدش شد.

بر اساس آمار مرکز صادرات اسرائیل، از آن زمان، صادرات ترکیه بیش از دو برابر واردات از اسرائیل بوده است. صادرات محصولات شیمیایی اسرائیل به ترکیه در سال 2019 نزدیک به 50% بوده که پس از آن پلاستیک(12%) و سوخت(9%) قرار دارد.

واردات از ترکیه تنوع بیشتری برخوردار است زیرا هیچ بخش تولیدی از سیطره کامل برخوردار نیست. واردات اسرائیل از ترکیه عبارتند از خودرو(18%)، آهن و فولاد(16%)، پلاستیک(7%)، ماشین آلات(6%) و سیمان (5%) است. به گفته مرکز تجارت جهانی که آژانس مشترک میان سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی است که مقر آن در ژنو قرار دارد، حجم مبادله بازرگانی دو جانبه در سال 2018 به 6 میلیارد دلار رسید که در سال 2019 قدری کاهش یافته و بالغ بر 5.5 میلیارد دلار گردید.

به گفته میناش کارمون رئیس پیشین شورای کاری اسرائیل- ترکیه و مالک شرکت صادرات و واردات، این کشور ششمین شریک تجاری اسرائیل است.

به نظر کارمون، فعالیت‌های تجاری در اسرائیل و ترکیه، مکمل هم هستند و امکانات تجاری بزرگی را فراهم می‌کنند.

وی افزود «این فرصت‌ها، حقیقی هستند و دو کشور به هم نزدیک بوده و قیمت‌های مناسبی را عرضه کرده و اجازه تحویل سریع محصولات را داده و کالاهای با کیفیتی را عرضه می‌کنند اما از نگاه من هنوز کار بیشتری باید انجام گیرد.»

کارمون گفت که تراز بازرگانی اسرائیل با ترکیه افزایش نیافته است. ما قادر به صادرات کالاهای پیشرفته مانند نرم افزارها و تجهیزات پزشکی و کشاورزی هستیم. صادرات به ترکیه می‌بایست 10 تا 15% کل حجم بازرگانی اسرائیل را تشکیل بدهد.»

به گفته او «مشکل در برخورد سیاسی میان دولت‌هاست نه بازرگانان تردیدی نیست که بازرگانی میان دو کشور در سطح مقبولی قرار دارد.»

محمد ارکان از آکادمیسین‌های ترک به تارنمای «دی میدیا لاین» گفت: اسرائیل برغم وجود مشکلات سیاسی، بازار خوبی برای ماست زیرا بازرگانی همچنان ادامه داشته و تحت تاثیر فضای سیاسی قرار نگرفته است.» .وی با ابراز خوش‌بینی تاکید کرد که روابط دیپلماتیک با اسرائیل به کلی از روابط اقتصادی با آن جدا شده است. بازرگانی وضعیت با ثبات و فعالی داشته و ما تراز بازرگانی دو جانبه به ارزش 5 میلیان دلا ربا هم داریم.»

به‌رغم کاهش شدید صادرات تا ماه مه به دلیل کرونا، تراز فروش در ژوئن تا سپتامبر توانست این کاستی در بخش فروش را جبران کند. به نظر می‌رسد که جریان صادرات ترکیه به اسرائیل تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار نگرفته است.

در 9 ماهه اول سال 2020 ، صادرات ترکیه به اسرائیل به 3.2 میلیارد دلار رسید که تقریبا برابر با حجم صادرات سال گذشته در همین بازه زمانی است.

تراز صادرات در ارتباط با صادرکنندگان مواذ غذایی و نوشیدنی‌های ترکیه به اسرائیل، افزایش داشته است.

در 9 ماهه نخست سال 2020 میزان فروش خشکبار تا 64% در مقایسه با همین مدت در سال گذشته افزایش داشته درحالی که محصولات شیلات بیش از 36% افزایش نشان می‌دهد و صادرات غله و دانه‌های خوراکی در حدود 18% افزایش یافته و صادرات میوه و سبزی نیز تا 25% افزایش نشان می‌دهد.

نشست‌های مجازی برای مشارکت‌کنندگان تجریه‌ای جدید به شمار می‌آید. روشن نیست که این پاندمی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت اما بازرگانان ترک و اسرائیلی به سرعت با اوضاع جاری کاری، تطابق و همپوشانی یافته‌اند.