.
.
.

ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش‌بس «بشردوستانه» جدید متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های ارمنستان و آذربایجان روز یکشنبه 18 اکتبر هم‌دیگر را به نقض آتش‌بس «بشردوستانه» جدید در نبردهای منطقه «قره باغ» متهم کردند.

آتش‌بس جدید از نیمه شب شنبه (20:00 به وقت گرینویچ) برقرار شده بود اما پس از چند ساعت، ارمنستان آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم کرد.

از سوی دیگر آذربایجان نیز با رد اتهامات ارمنستان، ایروان را به نقض آتش‌بس متهم کرد.

پیشتر وزارت خارجه ارمنستان اطلاع داده بود که ایروان و باکو آتش‌بس «بشر دوستانه» را از نیمه شب 18 اکتبر اعلام کرده‌اند. دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آذربایجان نیز تصمیم مربوط به آتش‌بس بین باکو و ایروان را تایید کرد.

وزارت دفاع آذربایجان نیز اعلام کرد که نیروهای مسلح ارمنستان آتش بس جدید را با گشودن آتش به سمت مواضع آذربایجان در خط درگیر قره باغ نقض کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان در اطلاعیه اعلام کرد: «علی‌رغم اعلام آتش‌بسی که از نیمه شب 18 اکتبر برقرار شد، اما نیروهای ارمنستان بار دیگر توافق را نقض کرده با گلوله‌های توپخانه به سمت روستای و شهرک‌های این کشور شلیک کرد».

وزارت دفاع آذربایجان همچنین گفته است که ارتش این کشور به شلیک توپخانه‌ای ارمنستان واکنش نشان داد.

فهرام بوگوسیان دبیر رسانه‌ای دولت «قره باغ» اعلام کرد از نیمه شب 18اکتبر این آتش‌بس بشر دوستانه که دو کشور ارمنستان و آذربایجان درباره آن به توافق رسیدند اجرایی خواهد شد.

او گفت: «تصمیم برای برقراری این آتش‌بس در ادامه عملکرد به بیانیه‌ای که در 5 اکتبر از سوی روسای جمهوری فرانسه، فدراسیون روسیه و ایالات‌متحده آمریکا و نمایندگان کشورهای مشترک‌‌المنافع در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام و در 10 اکتنبر توسط مسکو اجرایی شد، گرفته شده است».

دفن قربانیان جنگ در قره باغ
دفن قربانیان جنگ در قره باغ

دو کشور آذربایجان و ارمنستان از 27 سبتامبر سال جاری بر سر اختلاف در باره مالکیت منطقه «قره باغ» وارد جنگ شدند. این درگیری‌های مسلحانه در تاریخ 10 اکتبر با وساطت روسیه به برقراری آتش‌بس منجر شد اما «آتش‌بس شکننده» پس از ساعاتی نقض شد و دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند. باکو و ایروان شامگاه شنبه از برقراری آتش‌بس «بشردوستانه» جدید خبر دادند اما به نظر می‌رسد که این آتش‌بس نیز ساعاتی پس از اعلام آن مجددا نقض شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم