.
.
.

آمریکا آتش‌زدن مقر حزب دمکرات کردستان عراق در بغداد را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریكا روز یكشنبه 18 اکتبر سال 2020 در بیانیه حمله به مقر حزب دموكرات كردستان عراق و آتش زدن آن در بغداد را به شدت محکوم کرد.

مورگان اورتیگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا با انتشار بیانیه ای در توئیتر اظهار داشت: «فعالیت‌های مخرب شبه نظامیان مورد حمایت ایران، امنیت عراق را تهدید می كند».

وزارت امور خارجه از احزاب عراقی خواست، تا در این دوره حساس که این کشور با بیماری همه‌گیر کرونا، بحران اقتصادی و تهدید مستمر از سوی «داعش» روبرو است، با مسئولیت پذیری بیشتری برخورد کنند.

روز گذشته هعده ای از هواداران حشد الشعبی با حمله به مقر حزب دمکرات عراق در بغداد آن را به آتش کشیدند.

آتش زدن دفتر حزب دمکرات عراق در بغداد با واکنش‌های تند داخلی و خارجی مواجه شد.

در سطح داخلی عراق مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور حمله به دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد را محکوم و این اقدام را غیرقابل قبول خواند.

الکاظمی در صفحه توییتر خود، نوشت:«جنایت حمله به مقر حزب دمکرات کردستان غیرقابل قبول است و با هرگونه حمله به عراقی‌ها، به نام دولت و مردم مقابله می‌کنیم.»

نخست وزیر عراق اعلام کرد که «برخی از عاملان پاتش زدن دفتر حزب دمکرات عراق را دستگیر کرده است و عده ای نیز تحت تعقیب قرار خواهد داد».

او گفت که عراقی‌ها به دوران جنگ فرقه‌‌ای برای اهداف سیاسی را پشت سر گذاشته و به آن مرحله بازنخواهند گشت.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز در برابر سوزاندن پرچم اقلیم کردستان و حمله به مقر حزب دموکرات کردستان در بغداد واکنش نشان داد.

نمایندگی سازمان ملل با ابراز نگرانی از حمله به مقر حزب دمکرات عراق در بغداد در صفحه توییتر خود نوشت: «اعمال خشونت و ارعاب، محکوم است. عراق برای مقابله با بسیاری از مشکلات خود به وحدت، ثبات و گفت‌وگو نیاز دارد.»

بارزانی: حمله به دفتر حزب دمکرات کردستان در بغداد، تعرض به صلح داخلی عراق

مقامات اقلیم کردستان عراق نیز حمله به مرکز حزب دموکرات کردستان در بغداد از سوی طرفداران الحشد الشعبیمورد حمایت ایران را به شدت محکوم کردند.

نیجیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق این اقدام را کاری خرابکارانه از سوی طرفداران شبه‌نظامیان بسیج مردمی عراق تلقی کرده و در بیانیه شنبه 17 اکتبر خود نوشت «گروه‌های خارج از قانون صبح امروز ساختمان شعبه حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد را به آتش کشیده و همزمان نیز پرچم کردستان و تصویر نمادین کُرد را آتش زده و به جای آن‌ها پرچم بسیج مردمی را بالا بردند. ما این تجاوز را محکوم کرده و آن را اقدامی خرابکارانه می‌دانیم.»