شعارها علیه «مجموعه ننگین سیاسی» در سالروز خیزش مردمی در بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک سال از خیزش مردمی 17 اکتبر در لبنان سپری شد و این کشور بیشتر و بیشتر در گرداب بحران‌های خود غوطه خورده و مردم از وضعیت معیشتی و اقتصادی نابسامان، خسته و درمانده شده‌اند.

مردم لبنان شنبه 17 اکتبر سالگشت آغاز خیزش اعتراضی و توفنده در ابراز مخالفت با حاکمیت سیاسی کشور را از طریق تحرکات و فعالیت‌هایی گرامی می‌دارند که از مرکز بیروت به طرف مکان انفجار مهیب4 اوت گذشته در بندر بیروت صورت می‌گیرد.

در 17 اکتبر 2019، اقدام دولت در بستن مالیات به تماس‌ها از طریق نرم‌افزار واتساپ، جرقه‌ای بود که باعث شکل‌گیری اولیه این خیزش مردمی گردید. صدها هزار تن از مردم لبنان به خیابان‌های بیروت، جنوب، شمال و بقاع ریخته و تظاهرات اعتراضی بی‌سابقه‌ای را به‌وجود آوردند که مرزهای فرقه‌ای و حزبی را درنوردید.

تظاهر کنندگان همچنین دست در دست هم، فریاد خود را بر سر طبقه سیاسی سر داده و خواهان کنار رفتن آن‌ها از مناصب خود شده و این طبقه را متهم به فساد و بی‌مبالاتی کرده و مسئولیت به وخامت گرائیدن اوضاع اقتصادی و بروز تنگناهای معیشتی را به گردن آنها انداختند.

از آن تاریخ بود که لبنان به عرصه‌ای برای بحران‌های پیاپی از فروپاشی شتابان اقتصادی و بالا رفتن میانگین فقر گرفته تا محدودیت‌های شدید بانک‌ها درمورد پول‌های سپرده‌گذاران و شیوع عنان گسیخته کرونا و دست آخر انفجار مهیب بندر بیروت تبدیل گردید که جان بیش از 200 نفر را ستاند هزاران زخمی برجای گذاشت و زیان‌های هنگفتی را در شماری از محله‌های بیروت و اقتصاد کشور ببار آورد.

«مجموعه ننگین»

گروه‌های مدنی زیر شعار «من تصمیم می‌گیرم» خواهان تجمع در مرکز بیروت از ساعت 15 شنبه 17 اکتبر به وقت محلی، تحت عنوان «انقلاب مکمل برای از میان بردن مجموعه ای ننگین» گردید.

این در حالی است که تظاهر کنندگان از میدان شهداء درمرکز بیروت که یکی از اصلی‌ترین میدان‌های اعتراض در یک سال پیش بوده، به سوی بانک مرکزی و وزارت کشور در منطقه حمراء و بندر بیروت، حرکت خواهند کرد.

در شهر طرابلس در شمال لبنان که سال گذشته به خاطر اعتراض‌های مسالمت جویانه به مدت چند ماه به لقب «عروس انقلاب» ملقب گردید، ده‌ها تن در تظاهرات شامگاه جمعه 16 اکتبر شرکت داشته و با برافراشتن پرچم‌های لبنان، پلاکاردهایی را حمل کردند که شعارهایی به روی آنها نوشته شده بود از قبیل «انقلاب بدون مرز» و «راه را به خاطر قربانیان انفجار بندر ادامه می‌دهیم»

تظاهرکنندگان در بندر بیروت در ساعت 18:07 به وقت محلی، مبادرت به افروختن مشعل در تندیس آهنینی خواهند کرد که برای این منظور طراحی شده و شامگاه جمعه نصب گردید و حامل شعار «انقلاب 17 اکتبر» می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم