داستان تبدیل الاغ و فیل به عنوان نمادهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن موسم انتخابات آمریکا که تنها 16 روز دیگر خواهد بود، برخی با این پرسش روبرو هستند که دو نماد اصلی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان (الاغ و فیل) از چه رو به عنوان نماد این دو حزب برگزیده شده‌اند.

اندرو جکسون و الاغ

سابقه نماد الاغ برای دموکرات‌ها و فیل برای جمهوری‌خواهان به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. ابتدای پیوند نماد الاغ به حزب دموکرات از 1828 در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری بود که طی ان اندرو جکسون بنیانگذار حزب دموکرات پیروز شد و بدین ترتیب هفتمین رئیس‌جمهوری آمریکا به قد رت رسید.

اندرو جکسون در اوج کارزار انتخاباتیش از سوی رقبا به الاغ (جک اس) ملقب گردید. او در جنگ 1812 شرکت داشت و پیشتر نیز به عنوان معاون کنگره و عضو مجلس سنا خدمت کرده بود. جاکسون ترجیح داد تا خود را با این لقب سازگار کند لذا بود که شروع به ستایش الاغ به خاطر بردباری و انجام کارهای دشوار نمود و این حیوان را کارگری سخت‌کوش توصیف کرده و از تصاویر الاغ در پوسترهای تبلیغاتی حزبش استفاده کرد.

أندرو جاكسون

پیدایش نماد فیل

استفاده از دو نماد الاغ و فیل برای این دو حزب، به ابتکار توماس ناست کارتونیست بازمی‌گردد که در دوران کار برای مجله هاربرز ویکلی، نقش اساسی را در جهت مطرح شدن نماد فیل برای جمهوری‌خواهان و الاغ برای دموکرات‌ها ایفا کرد.

حزب جمهوری‌خواه در آمریکا در سال 1854 تأسیس گردید و ابراهام لینکولن نامزد آن توانست بعد از 6 سال به عنوان نخستین نامزد این حزب به پیروزی برسد. در اوج جنگ‌های داخلی آمریکا، فیل از نگاه سربازان، سمبل نبرد و مبارزه بود و به شکل بسیار محدودی در پوسترهای حزب جمهوری‌خواه از تصویر آن استفاده شد. تبدیل فیل به نماد رسمی حزب جهموری خواه در دهه هفتم قرن 19 و از طریق کاریکاتورهای توماس ناست جا افتاد.

نقش توماس ناست

در جریان آنچه که ترس دوران سوم نامیده شده و با انتخابات میان دوره ای 1874 مقارن گردید، روزنامه نیویورک هرالد، طرفدار حزب جمهوری‌خواه، شایعاتی را در خصوص تلاش یولیسیس گرانت رئیس‌جمهوری این کشور برای نامزدی خود در انتخابات برای سومین بار در سال 1876 مطرح کرد که این کار در آن دوره و پیش از اصلاح بند بیست و دوم قانون اساسی، از وجاهت قانونی برخوردار بود. با توجه به این شایعات، گرانت به یولیوس سزار دیکتاتور رم باستان تشبیه شد که می‌کوشد نظام دموکراسی آمریکا را نابود و سیستم دیکتاوری را برپا سازد.

در پاسخ به این شایعات بود که توماس ناست که به طرفداری از حزب جمهوری‌خواه شهرت داشت، کاریکاتوری را در مورد این داستان کشید و روزنامه نیویورک هرالد را در شکل الاغی با لباس مبدل شیر نقاشی کرد که در حال نعره زدن برای ترساندن دیگر حویانات جنگل است. او فیل را که نماد جمهوری خواهان است، به شکلی ترسیم کرد که در شرف افتادن در دره است. همان سال ناست کاریکاتور مضحکی را کشید که در آن عموسام، سوار بر فیل شده و نامزدهای حزب دموکرات را زیر پایش انداخته و لگدکوب کرده‌است.

ناست در سال 1879، کاریکاتور جنجالی در مورد حزب دوکرات کشید که در آن، الاغ دموکرات از دم خود آویزان و در آستانه سقوط در دره است که منظور ناست، همان مهلکه و بحران اقتصادی بود.

ناست فردی آزار دهنده برای دموکرات‌ها

ناست آلمانی‌تبار با کاریکاتورهای خود که در 1869، کارآکتر الاغ دموکرات را به آن افزود که شیر مرده‌ای را زیر لگد گرفته، توانست نماد الاغ را به مثابه نماد دموکرات‌ها و فیل را به عنوان نماد جمهوری خواهان جا بیاندازد.

افزون بر این توماس ناست به نخستین کارتونیست تبدیل شد که توانست دنیای انسان و حیوان را در هم بیامیزد و از این آمیختگی در راستای بیان نظر و عقاید استفاده ببرد. ناست در دوران دهه هشتاد قرن 19 یکی از شخصیت‌های باصطلاح آنتاگونیست آمریکایی به حساب می‌آمد که دموکرات‌ها از کاریکاتورهای او و میزان تأثیر آنها بر رای‌دهندگان، بیمناک بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید