تحقیقات FBI در مورد ایمیل‌های درز کرده پسر بایدن و دخالت روسیه در انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی جنجال بزرگ ناشی از درز کردن ایمیل‌های پسر جو بایدن، یک منبع آگاه به خبرگزاری بلومبرگ اطلاع داد که دفتر تحقیقات فدرال در حال اجرای تحقیقات پیرامون ایمیل فاش شده از لپ تاپ متعلق به پسر بایدن است و این فرضیه را نیز دنبال می‌کند که این موضوع، بخشی از روند رد گم کردن روسیه برای دخالت در انتخابات 2020 باشد.

روزنامه نیویورک پست در 14 اکتبر عنوان ساخت که ایمیل‌های فاش‌شده، بیانگر روابط فاسد میان پسر جو بایدن و شرکت گاز اوکراین است که هانتر بایدن، پسر معاون پیشین اوباما برای آن کار می‌کند.

کارگاه تعمیرات

به نوشته نیویورک پست این ایمیل‌ها از لپ تاپی به دست آمده که هانتر در کارگاه تعمیرات در ایالت دلاویر در آوریل 2019 جا گذاشته بود.

مالک این کارگاه تأکید کرد که دفتر تحقیقات فدرال را در جریان موضوع گذاشته ‌است. تصاویر برگه جلب دادگاه فدرال دلاویر که بدست این روزنامه افتاده، نشان می‌دهد که اف‌بی‌آی، این لپ تاپ و هارد دیسک آن را در دسامبر گذشته مصادره کرده‌است.

به گفته فردی که نخواست نامش فاش گردد، دفتر تحقیقات فدرال این موضوع را دنبال می‌کند. هنوز روشن نیست که این تحقیقات ادامه یافته یا متوقف شده ‌است.

به روی تشت طلا

دونالد ترامپ و هم پیمانان جمهوری‌خواه او از این ایمیل‌ها برای بزرگ‌نمایی معاملات جو بایدن رقیب انتخاباتی خود استفاده برده‌است.

بایدن تأکید کرده‌است که هیچگاه با پسرش وارد گفت‌وگوهای تجاری نشده‌ است. اندور بیتس سخنگوی کمپین بایدن در بیانیه‌ای نوشت: «ما دستور کارهای رسمی جو بایدن را از آن زمان مورد بررسی قرار دایم و هیچ جلسه ای آنطور که روزنامه نیویوک پست ادعا کرده، در کار نبوده‌است.»

بر اساس گزارش نیویورک پست کارگاه از هارد دیسک لپ تاپ، کپی برداری کرده و آن را به رابرت کاستلو وکیل رودی جولیانی شهردار پیشین نیویورک و هم پیمان ترامپ و طرفدار انتخاب مجدد وی داده‌است.

اطلاعات افشاگرانه

منابع آگاه از تلاش‌های جولیانی در سال گذشته برای دستیابی به اطلاعاتی افشا گرانه در مورد بایدن از مسئولان اکراینی در موضوع بازخواست از ترامپ در کنگره سخن گفتند.

در سپتامبرگذشته بود که وزارت خزانه داری آمریکا اندری دیرکاش، یکی از اوکراینی‌هایی را تحریم کرد که با جولیانی ملاقات کرده بود و او را مأمور روسی توصیف کرد که سعی در دخالت در انتخابات 2020 دارد. به نوشته روزنامه «دی پست» استیو بانون مشاور پیشین ترامپ در اواخر سپتامبر از وجود هارد دیسک پرده برداشت و کپی آن را به جولیانی و این روزنامه داد.

به دنبال تحرک توئیتر برای متوقف کردن نشر این مقاله به دلیل نگرانی‌ها در خصوص میزان دقت مطالب آن، آتش مجادلات بالا گرفت و محافظه کاران تأکید دارند که این اقدام توئیتر گامی است که درراستای سانسور و سرکوب دیدگاه‌ها قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم