بارزانی حمله حشد شعبی به مقر حزب دموکرات را تعرض به صلح داخلی عراق دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حمله به مرکز حزب دموکرات کردستان در بغداد در ساعاتی پیش از سوی طرفداران بسیج مردمی (الحشد الشعبی) خشم گسترده کردهای عراق را در پی داشت.

نیجیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق این اقدام را کاری خرابکارانه از سوی طرفداران شبه‌نظامیان بسیج مردمی عراق تلقی کرده و در بیانیه شنبه 17 اکتبر خود نوشت «گروه‌های خارج از قانون صبح امروز ساختمان شعبه حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد را به آتش کشیده و همزمان نیز پرچم کردستان و تصویر نمادین کُرد را آتش زده و به جای آن‌ها پرچم بسیج مردمی را بالا بردند. ما این تجاوز را محکوم کرده و آن را اقدامی خرابکارانه می‌دانیم.»

وی افزود که «تجاوز به مقر حزبی که سردمدار نیروهای اصلی است که دیکتاتوری عراق را سرنگون کردند در حکم تجاوز به تاریخ مبارزاتی مشترک میان کُردها و نیروهای سیاسی انقلابی عراق و تعدی به همزیستی مسالمت‌آمیز و تلاشی برای برهم‌زدن صلح اجتماعی و سیاسی است و چنین عملکردی در تعارض با اصول قاون اساسی و دموکراسی و حقوق بشر می باشد.»

خشمگین از یک اظهار نظر

این اوضاع در پی انتقادات بسیار شدید هوشیار زیباری از رهبران حزب دموکرات از حمله صدها تن از طرفداران بسیج مردمی در ساعاتی قبل به مقر حزب و آتش زدن رخ داد و زیباری هم پیمانی گروه های مسلح طرفدار ایران و ادغام شده در دولت عراق هدف انتقادهای خود قرار داد.

مهاجمان در حمله به مقر حزب وابسته به مسعود بارزانی در مرکز بغداد، برغم حضور گسترده پلیس، محتویات آن را تخریب و سپس آن را به آتش کشیدند. در این شلوغی، تصاویر و پلاکاردهای قاسم سلیمانی فرمانده ترور شده سپاه قدس و همچنین ابومهدی المهندس رهبر حشد الشعبی نیز مشاهده شد که هر دو در آغاز ژانویه گذشته درحمله پهپادی آمریکا کشته شده‌اند.

پاکسازی منطقه سبز از شبه نظامیان بسیج مردمی

زیباری دو هفته قبل از دولت عراق خواسته بود تا «منطقه سبز بغداد را از حضور شبه‌نظامیان بسیج مردمی پاکسازی کند» که به بیان وی «نیرویی خارج از قانون است.»

مواضع زیباری در پی اتهامات مطرح شده از سوی نیروی مبارزه با تروریسم در کردستان عراق علیه بسیج مردمی در مورد پرتاب راکت به سوی فرودگاه اربیل بود که مرکز تجمع سربازان آمریکایی در اوائل اکتبر بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید