.
.
.

مانور دهی‌های کرونا؛ ابتلای مجدد بعد از بهبود دانشمندان را سردرگم ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

داس مرگبار ویروس کرونا از چندین ماه گذشته سرگرم درو کردن جان انسان‌ها در چهار گوشه جهان است و دانشمندان این بار هشدار می‌دهند که معضل جدیدی در ارتباط با این پاندمی بروز کرده‌ است.

مردی از اهالی نوادا در آمریکا ابتلای مجدد خود به کووید 19 را بعد از بهبودی از این بیماری اعلام کرد و روشن شده که شدت بیماری وی این بار بسیار بیشتر است.

با اینکه ابتلای مجدد به کووید 19 عموماً بسیار نادر است و تا به حال موارد مشابه بسیار اندکی در میان 37 میلیون مورد تأیید شده ابتلا، گزارش شده ‌است ولی این جوان 25 ساله این وضعیت را تجربه کرده و پس از ناتوانی شش‌های او از رساندن اکسیژن کافی به بدنش، نیازمند بستری شدن در بیمارستان شد در حالی که مشکل بهداشتی یا اشکالاتی در سیستم ایمنی بدن وی وجود نداشت که او را در معرض ابتلای دوباره به کووید 19 قرار دهد. این امر باعث سردرگمی دانشمندان شده و پرسش‌های زیادی را در خصوص میزان ایمنی که بدن می‌توان علیه ویروس کرونا ایجاد کند، مطرح نمود.

بر اساس مقاله نشر شده در مجله پزشکی «دی لانسیت»، این جوان در مارس گذشته دچار گلو درد، سرفه، تهوع، سر درد و اسهال بود و در آوریل گذشته، نتیجه تست او برای اولین با مثبت شد و علائم بیماری بعد از 9 روز به کلی ناپدید گردید.

نتیجه تست منفی و سپس بار دیگر مثبت شد

نتایج تست کرونا در نیمه ماه می‌گذشته دو بار منفی گردید و در28 می علائم بار دیگر مشاهده شد اما این بار شامل تب و سردرد، سرگیجه، سرفه، تهوع و اسهال بود. نتایج تست او برای بار دوم در 5 ژوئن مثبت بود و کمبود اکسیژن خون و تنگی نفس هم به علائم دیگر اضافه شده بود که لزوم بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان را ایجاب کرد.

مقایسه کدهای «دی ان آ» ویروس گرفته شده در هر سری از علائم این بیماری بیانگر ویژگی بسیار عجیب آن است به شکلی که نمی‌تواند معلول یک نوع بیماری باشد و هنوز روشن نیست که علت بیماری شدید این مرد نوادایی برای بار دوم چیست.

آیا دوز بالای ویروس علت اصلی است؟

یکی از ایده‌های عنوان شده از سوی پژوهشگران این تحقیق، این است که چه بسا این بیمار در بار دوم درمعرض دوز بالای ویروس قرار گرفته یا واکنش اولیه سیستم ایمنی بدنش باعث شده که ابتلای دوم بسیار شدیدتر باشد. این مورد با موارد ناشی از بیماری تب دنگو مشابهت دارد که پادتن‌های تولید شده، متناسب با نسل اول ویروس تب دنگو مشکلاتی را در صورت ابتلا به نسل دیگری از ویروس ایجاد می‌کند.

خلاصه امر از این قرار است که حتی اگر این وضعیت تأثیرات چندانی نداشته باشد اما نشان می‌دهد که ابتلای به کرونا لزوماً به این معنا نیست که افراد در آینده بار دیگر به کرونا مبتلا نشوند.