.
.
.

جانسون: بریتانیا آماده اجرای برگزیت بدون توافق با اروپا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرد که این کشور در صورتی که تحولی اساسی در منش و رفتار اروپا رخ ندهد، آماده اجرای برگزیت است.

جانسون به تلویزیون بریتانیا گفت: «آنها ایده مبادله آزاد را کنار گذاشته و هیچ گونه پیشرفتی از سوی بروکسل مشاهده نمی‌شود لذا ما به آنها می گوییم زمانی نزد ما بیائید که تغییری بنیادین در منش و رفتار رخ داده باشد وگرنه ورود در تفاصیل این روند، بدون دستیابی به توافق تجاری به درد ما نمی‌خورد.»

اقدام جانسون در پی بروز اختلاف به دلیل بیانیه صادر شده از سوی نشست سران اتحادیه اروپا در پنجشنبه 16 اکتبر در این خصوص انجام شد.

به گزارش فرانس پرس، رهبران اروپا از بریتانیا خواستند تا امتیازهایی را پیرامون قواعد تجاری منصفانه برای شکستن ایستایی مذاکرات بعد از برگزیت ارائه دهد که این خواسته، باعث خشم لندن شد و سرنوشت مذاکرات را با تهدید مواجه نمود.

انتظار می‌رود که جانسون مشخص سازد آیا در صدد پیش رفتن در مذاکرات درمورد آینده روابط با اتحادیه اروپا است یا تصمیم دارد تهدید پیشین خود درمورد خروج از مذاکرات و تمرکز بر سناریوی عدم دستیابی به توافق برغم عواقب اقتصادی را عملی سازد.

با وجود سپری شدن 8 ماه از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هنوز دستیابی به توافق تجاری تا پایان سال جاری همچنان دست نیافتنی به نظر می‌رسد.

اختلاف میان طرفین درمذاکرات بر سر روابط آتی تجاری و اقتصادی ماهیگیری و تأمین ضمانت‌ها در مورد استانداردهای زیست‌محیطی و اجتماعی و مدیریت منازعات احتمالی است.

طرفین، سرخوردگی خود از نتایج گفت و گوهای در روزهای آینده را ابراز کرده‌اند اما تمامی نشانه‌ها، حاکی از طولانی شدن مذاکرات بعد از زمان نهایی در پنجششنبه است که لندن پیشتر تأکید کرده بود این آخرین فرصت حقیقی برای دستیابی به توافق است.

این در حالی است که در بیانیه امضا شده رهبران اروپا درنشست سران در بروکسل در شامگاه پنجشنبه 15 اکتبر، از بریتانیا خواسته شده تا اقدامات لازم را برای دستیابی به توافقی به عمل آورد که «خشم دیوید فروست مذاکره کننده ارشد بر یتانیایی را برانگیخت.»

فروست ساعاتی پس از بیانیه نشست سران اتحادیه اروپا در توئیت خود نوشت: «من از پیشنهاد در این خصوص که برای دستیابی به توافق می‌بایست تمام اقدامات آتی از سوی بریتانیا انجام شود، شگفت زده شدم. این شیوه نامالوفی برای مذاکرات است.»

فروست تأکید کرد که نخست‌وزیر بریتانیا جمعه ۱۶ اکتبر بیانیه ای را خواهد خواند که در آن تهدید به خروج از مذاکرات همچنان پابرجاست.