.
.
.

اروپا بار دیگر گلوی رژیم اسد را با تحریم 7 وزیر می‌فشارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا جمعه 16 اکتبر اعلام کرد که نام 7 تن از وزراء دولت سوریه را در فهرست تحریم‌های خاص خود علیه نظام سوریه قرار داده‌ است.

لیست سیاه تازه انتشار یافته از سوی اتحادیه اروپا در مجله رسمی آن مشتمل بر «طلال البرازی» وزیر تجارت داخلی و حمایت از مصرف‌کننده، «لیانه مشوح» وزیر فرهنگ، «دارم طباع» وزیر آموزش و پرورش، «احمد السید» وزیر دادگستری، «تمام رعد» وزیر منابع آبی، «کنان یاغی» وزیر دارایی و «زهیر خزیم» وزیر ترابری می‌شود.

اتحادیه اروپا این افراد را که از فاصله ماه مه تا اوت سال جاری، عهده‌دار مناصب خود شده‌اند متهم به دست‌داشتن در اقدامات سرکوب‌گرانه علیه غیر نظامیان سوریه کرد.

سیاست‌های خونریزانه و دیگر لیست‌های سیاه

اتحادیه اروپا در مه گذشته تمدید تحریم‌ها به مدت یک سال دیگر علیه سران نظام بشار اسد را بر اساس حمایت‌های آنها از سیاست‌های خونریزانه این نظام علیه مردم سوریه اعلام کرد.

در آن زمان لیست‌های سیاه در بردارنده نام 237 مسئول و 70 مرکز اقتصادی تنظیم شد که مسدود شدن دارائی‌ها و ممنوعیت ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را اعمال کرد.

گفتنی است که این تحریم‌ها به 2011 بازمی‌گردد که در آغاز ژوئیه هر سال تمدید شده ‌است.

این تحریم‌ها محصولات و تجهیزات انسانی را استثنا کرده ‌است اما سرازیر شدن کمک‌های انسانی با دشواری مواجه است زیرا بانک‌ها در تعامل با سازمان‌ها و ستادهای فعال در مناطق درگیری در سوریه تعلل می‌ورزند.

در این رابطه به گفته یک دیپلمات اروپایی، «بحران بانک‌ها در لبنان نیز بر میزان دشواری‌هایی که ستادهای کمک رسانی در سوریه با آن مواجهند، افزود زیرا این سازمان‌ها دیگر قادر به واریز کردن کمک‌ها و پرداخت سررسیدها از طریق بانک‌های لبنان نیستند.»

تحریم‌های اروپا شامل ممنوعیت واردات نفت از سوریه و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و بلوکه کردن دارایی‌های بانک مرکزی سوریه می‌شود.

فعالیت‌های آنها به نفع رژیم تمام شده‌است

اتحادیه اروپا در نوامبر گذشته اعلام داشت که 8 نفر از بازرگانان و دو مرکز مرتبط با آنها را به لیست تحریم‌ها افزوده است.

اتحادیه اروپا تأکید کرده بود که «فعالیت‌های این افراد از طریق پروژه‌های اجرا شده در زمین‌های غصب شده آوارگان سوری در جریان منازعات جاری در این کشور، مستقیماً در راستای منافع رژیم بشار اسد قرار داشته ‌است.»