.
.
.

اتحادیه اروپا: نشست بعدی ما اعمال تحریم علیه ترکیه را بررسی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از سر گرفته‌شدن تنش میان ترکیه و شماری از کشورهای اروپایی و در راس آن‌ها یونان و قبرس، اتحادیه اروپا در دومین روز نشست سران اروپا برای بررسی پرونده شرق مدیترانه، انتقادات تندی را متوجه آنکارا ساخته و اقدامات آن را تحریکآمیز و غیرقابل پذیرش توصیف کرد.

شارل میشل رئیس شورای اروپا جمعه 16 اکتبر در پایان نشست سران در بروکسل، از سرگیری حفاری‌های گازی در شرق مدیترانه از سوی ترکیه را مورد انتقاد قرار داد، اقدامات «تحریکآمیز» و یک جانبه گرایانه آنکارا را محکوم کرد.

وی افزود که اتحادیه اروپا در صدد بررسی اوضاع در دسامبر آینده برای رسیدگی به موضوع تحریم‌ها علیه آنکارا است.

«سازشی در کار نیست»

این در حالی است که امانوئل ماکرون بر تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر عدم سازش در قبال اقدامات تحریک آمیز ترکیه تأکید ورزید.

جانیز جانزا نخست‌وزیر اسلوونی هنگام ورود به همایش سران در ساعاتی قبل به خبرنگاران گفت «صادقانه امیدوارم که بتوانیم با ارائه حمایت قدرتمندانه و اجماع به نفع یونان وقبرس با تازه‌ترین «اقدامت تحریک آمیز ترکیه»، مقابله کنیم.»

این مواضع در پی اعمال فشار یونان و قبرس برای تحریک اتحادیه اروپا به واکنشی قاطعانه تر در قبال حفاری‌های گازی در شرق مدیترانه مطرح شدند. کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان روز گذشته عنوان کرد که «ترکیه همچنان مصمم به رفتار و منش تحریک آمیز و تجاوزکارانه خود است.»

آخرین فرصت

با گذشت دو هفته از آخرین نشست سران اروپا برای بررسی تحریم‌های اقتصادی، این اتحادیه تا این لحظه نتوانسته آنکارا را نسبت به متوقف ساختن حفاری در آب‌های مورد منازعه با یونان و قبرس متقاعد سازد.

فرانسه و آلمان در همین هفته تأکید کردند که ترکیه تنها «چند هفته» برای بازبینی موضع خود و متوقف کردن آنچه که «اقدام تحریک آمیز» توصیف کرد، ندارد اما این دو کشور از دادن هشدار جدی به ترکیه آنطور که نیکوزیا و آتن خواهان آن هستند، خوداری کردند.

گفتنی است که رهبران اتحادیه اروپا در دوم اکتبر با دادن مهلت زمانی به ترکیه تا اول دسامبر آینده، پیش از بررسی موضوع اعمال تحریم‌های اقتصادی توافق کردند، بویژه که آلمان تا این لحظه سرگرم مذاکرات دیپلماتیک با آنکارا است و امیدوار است که با توجه به روابط تجاری مستحکم میان اتحادیه اروپا و ترکیه، فرصتی را برای گفت و گو به وجود آورد.