دبیر کل سازمان ملل از ایران به دلیل نقض حقوق بشر و قتل معترضان به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، طی گزارشی که در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل ارائه داد، از رژیم ایران به دلیل آنچه «نقض‌ شدید و وحشتناک حقوق بشر» در این کشور خواند، به شدت انتقاد کرد.

دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه 14 اکتبر در گزارش خود با اشاره به قتل معترضان، ادامه سرکوب و نقض مکرر حقوق اقلیت‌های قومی و دینی توسط رژیم ایران، تاکید کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران به دلیل نقض مستمر و گسترده همچنان «نگران کننده» است.

گوترش افزود: «در اعتراضات سراسری ماه نوامبر 2019 و ژانویه 2020 در ایران، نیروهای امنیتی این کشور با استفاده از خشونت مفرط اقدام به سرکوب شدید معترضان کردند.

شکنجه و بازداشت‌های غیرقانونی و خودسرانه

گوترش در گزارش خود به مجمع عمومی با اشاره به ادامه اجرای مجازات اعدام با نرخ‌های بالا از جمله درمیان قشر کودکان ابراز نگرانی کرد.

دبیر کل سازمان ملل گفت که مقامات ایران افرادی مانند مدافعان حقوق بشر، وکلا و روزنامه نگاران که با دیدگاه‌های آنها مخالفت یا انتقاد می‌کنند را به اتهاماتی از قبیل «تهدید امنیت ملی» متهم و آنان را به مدت‌های طولانی زندان می‌کنند.

دبیرکل سازمان بین الملل به نقل از گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین از ادامه اعمال شکنجه، بازداشت‌های غیرقانونی، تبعیض علیه زنان، دختران و اقلیت‌های دینی و قومی در ایران ابراز نگرانی کرد.

گوترش در گزارش خود فاش کرد که در سال 2019 حداقل 280 نفر در ایران اعدام شدند. او گفت 13 نفر از آنها به طور علنی اعدام شده‌اند. او گفت تنها در فاصله زمانی کوتاه یعنی از اول ژانویه تا 23 آوریل سال 2020 حداقل 84 نفر در ایران اعدام شدند.

شلیک مستقیم گلوله به سر تظاهرکنندگان

گوترش با ابراز نگرانی عمیق جامعه بین‌المللی از سرکوب شدید اعتراضات 15 نوامبر که به دلیل افزایش قیمت بنزین در 29 استان از 31 استان ایران گسترش یافته بود، گفت: «بر اساس آمار کمیسیون حقوق بشر، نیروهای ایرانی با شلیک مستقیم گلوله به سر تظاهرکنندگان و راهگذران، حداقل 304 نفر از جمله 23 کودک (22 پسر و یک دختر) و 10 زن در فاصله زمانی بین 15 تا 19 نوامبر 2019 را به قتل رساندند. سایر سازمان‌ها و منابع مخالفان حکایت از کشته شدن 1500 معترض دارند».

دبیرکل سازمان ملل متحده در گزارش خود همچنین از سرنوشت دست کم 7000 از بازداشت شدگان اعتراضات از جمله زنانی که در زندان قرچک تهران هستند، ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش آمده است كه معترضان بازداشت شده نه تنها از معالجه پزشکی و دیگر خدمات بهداشتی محرومند بلکه نیروهای امنیتی آنها را مورد شكنجه و بدرفتاری قرار داده و آنان را مجبور به اعتراف‌های دروغین می‌کنند.

گرفتن اعتراف‌های اجباری تحت شکنجه

گزارش سازمان ملل متحد با اشاره به گرفتن اعتراف‌های اجباری تحت شکنجه در ایران، به اعتراف‌های سه تن از بازداشت شدگان در تهران ، تبریز و اهواز استناد کرد. این سه بازداشتی در اظهاراتی بیان کردند که بازجویان آنها را مورد تعرض جسمی قرار داده و آنها را مجبور کردند که اعتراف کنند با نهادهای خارجی برای برگزاری تظاهرات در تماس بودند».

گزارش دبیر کل سازمان ملل با اشاره به اعتراضات ژانوبه 2020 که به دنبال سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران و کشته شدن 176 سرنشین آن، اتفاق افتاد، گفت که او از بکارگیری روش‌های خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهر کنندگان بسیار نگران است. او همچنین از عدم مجازات مرتکبان و عاملان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکرانی به شدت انتقاد کرد.

عکس آرشیوی از اعدام‌های علنی در ایران
عکس آرشیوی از اعدام‌های علنی در ایران

دبیر کل سازمان ملل چر این گزارش به مرگ زندانیان در سلول‌های انفرادی ایران که برخی از آنها به دلیل ابتلای به بیماری کرونا و عدم دسترسی آنها به معالجه جان خود را از دست دادند نیز اشاره کرده است. او به قطع شبکه اینترنت در ایران طی روزهای اعتراضات نوامبر سال 2019 که به دستور شورای عالی امنیت ملی ایران انجام گرفت، اشاره کرد.

بازداشت‌شدگان سیاسی و عقیدتی

دبیرکل سازمان ملل از مستثنی کردن زندانیان سیاسی و عقیدتی از آزادی موقت 120 هزار زندانی از 300 هزار زندانی به دلیل بیماری همه گیری کرونا توسط رژیم ایران به شدت انتقاد کرد. او همچنین با ابراز نگرانی شدید از تداوم تبعیض علیه زنان در رابطه با مسائل خانوادگی، بازار کار، فعالیت‌های فرهنگی و ورزش و نیز عدم دسترسی زنان به مناصب سیاسی و قضایی، گفت : «تبعیض و خشونت علیه زنان و اقلیت‌های قومی و دینی و مذهبی در ایران ادامه دارد. این تبعیض به مجازات مرگ، بازداشت‌های غیرقانونی و همچنین زندان طولانی مدت افراد به اتهام تهدید امنیت ملی منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم