نتانیاهو: ترسیم مرزهایمان با لبنان کنترل حزب الله را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از پایان دور اول مذاکرات میان لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای دریایی که روز گذشه انجام شد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل امروز پنجشنبه 15 اکتبر طی نطقی در کنیست این کشور گفت، این مذاکرات و ترسیم مرزهای آبی و مرزی میان دو کشور باعث تضعیف کنترل حزب الله بر لبنان خواهد شد.

نتانیاهو در سخنرانی خود در کنست که اعضای آن امروز در حال رای‌گیری در باره توافق صلح این کشور با امارات متحده عربی هستند، تأکید کرد که دولت او به مقابله با حزب الله لبنان ادامه خواهد داد.

او افزود:«مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی و زمینی با لبنان نشانه‌ای از توجه به آینده است».

نتانیاهو گفت تا زمانی که حزب الله لبنان که از ایران پشتیبانی می‌شود، بر لبنان مسلط است احتمال برقراری صلح با لبنان غیر ممکن است.

مذاکرات بی‌سابقه میان اسرائیل و لبنان

لبنان و اسرائیل روز چهارشنبه 14 اکتبر دور اول مذاکرات را برای حل اختلاف بر سر مرزهای دریایی را آغاز کردند.

دو طرف این مذاکرات که با میانجیگری مقام‌های آمریکایی در پایگاه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در شهر «ناقوره» لبنان انجام شد، را مثبت خواندند.

مقامات دو کشور می‌گویند در صورت رسیدن به توافق نهایی می‌توانند از میدان‌های گاز طبیعی دریای مدیترانه و درآمده حاصله از آن بهره‌برداری کنند.

در این میان حزب الله لبنان و جنبش امل دو جریان شیعی لبنانی مورد حمایت ایران، در بیانیه‌ای مشترک از ترکیب هیات لبنانی انتقاد کردند.

ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل مذاکرات را سازنده توصیف کردند.

در همین حال، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل اعلام کرد که هیئت این کشور گفت‌وگوها را برای فراهم کردن فرصتی برای عملی شدن روند ترسیم مرزها، دامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم