تشکر واشنگتن از سعودی و عمان در پی آزادی دو تبعه آمریکایی از دست حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی و سلطنت عُمان برای آزادی دو تبعه آمریکایی که سال‌ها به صورت غیر قانونی توسط حوثی‌ها در یمن بازداشت شده بودند، شبه نظامیان کودتاگر حوثی شامگاه چهارشنبه 14 اکتبر 2020 این دو تبعه آمریکایی را آزاد کردند.

این دو شهروند زن و مرد آمریکایی با نام‌های ساندرا لولی و مایکل جیدادا شامگاه چهارشنبه پس از سال‌ها بازداشت غیرقانونی آزاد شدند.

ایالات متحده آمریکا در این‌باره اعلام کرد که علاوه بر آزادی این دو تبعه آمریکایی، پیکر یک تبعه آمریکایی دیگر به نام «بلال فطین» که در بازداشتگاه حوثی‌ها فوت شده و هنوز جزئیات مرگ او مشخص نشده است را نیز پس خواهد گرفت.

به گفته روزنامه «وال استریت جورنال» ساندرا لولی در زمینه کمک‌های انسانی به یمن فعالیت می‌کرد که حوالی 3 سال پیش بازداشت شده، اما جیدادا بازرگان آمریکایی است که از یک سال پیش در بازداشت حوثی‌ها بود.

به گفته منابعی از صنعا پایتخت یمن این دو تبعه آمریکایی شامگاه چهارشنبه توسط هواپیمای عمانی از فرودگاه صنعا به مسقط انتقال داده شدند.

در واکنش به آزادی دو تبعه آمریکایی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و سلطان هیثم بن طارق پادشاه عمان بابت «تلاش‌هایشان در تامین آزادی» مایکل و ساندرا تشکر کرده و تاکید کرد که تلاش‌هایش را برای تحویل گرفتن پیکر بلال فطین به کار می‌گیرد.

در این بیانیه تاکید شد که آزاد کردن اتباع آمریکایی بازداشتی و به گروگان گرفته شده در خارج همواره جزو اولویت‌های دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا است که تلاش‌های او از زمان رسیدنش به مقام ریاست جمهوری به آزادی 50 آمریکایی در 22 کشور جهان انجامیده است.

در حالی که شبه‌نظامیان حوثی درباره آزاد‌ی اتباع آمریکایی هیچ‌‌گونه اطلاع‌رسانی نکردند، وب‌سایت خبری «نیوزیمن» اما گفت که علت عدم‌اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در این‌باره نگرانی‌ آنها از پیامدهای منفی این اقدام بر عناصر این گروه شبه‌نظامی است که هر روز آنها را به تکرار سردادن شعار پروپاگاندایی خمینی«مرگ بر آمریکا»‌ تحریک‌ می‌کند و در حالی که باعث کشته شدن صدها تن از مردم یمن شده در واقع اما از آمریکایی‌ها محافظت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم