اصابت بیش از 50 گلوله راکت و خمپاره جنگ قره باغ به خاک ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

از آغاز درگیری‌های قرهباغ بیش از 50 گلوله راکت و خمپاره به روستاهای «خدا آفرین» از توابع آذربایجان شرقی اصابت کرده است.

به گزارش «خبرگزاری ایرنا» فرماندار خدا آفرین اعلام کرد: «امروز پنج‌شنبه 15 اکتبر 2020 در ادامه درگیری نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان 10 راکت این جنگ به روستاهای قلی بیگلو و کدخدالو در این شهرستان اصابت کرد.»

علی امیری راد گفت: «در اثر اصابت این راکت ها یک واحد مسکونی تخریب شده و یک نفر در اثر تخریب این واحد مصدوم شده است.»

از آغاز درگیری‌های قره باغ در 18 روز گذشته بیش از 50 گلوله راکت و خمپاره به روستاهای خداافرین اصابت کرده است.

شهرستان مرزی خدا آفرین در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز در حاشیه رودخانه ارس و در ضلع جنوبی جبهه جنگ قره باغ بین ارتش های جمهوری آذربایجان و ارمنستان واقع شده است.

علی‌رغم توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان درگیری‌ها در اقلیم ناگورنو قره‌باغ برای سومین هفته متوالی همچنان ادامه دارد و دو طرف روز گذشته یکدیگر را به انجام حملات جدیدی در اقلیم مورد مناقشه قره‌باغ متهم کردند.

وزارت دفاع ارمنستان چهارشنبه و در بیانیه‌ای که نگرانی‌ها از گسترش نزاع را تشدید می‌کند، اعلام کرد که حق پاسخ به اهداف نظامی آذربایجان و تحرکات نیروی‌های این کشور را برای خود محفوظ می‌داند.

این بیانیه پس از آن صادر شد که ارتش آذربایجان اعلام کرد سامانه‌های موشکی ارمنستان که برای «ضربه زدن به ساکنان مسالمت‌جو و نابودی ساختارهای زیربنایی غیرنظامی» این کشور طراحی شده است را هدف قرار داده است.

هر چند مقامات ارمنستان تاکنون هر گونه حمله به آذربایجان و مناطق مسکونی این کشور را تکذیب کرده‌اند، باکو اما این ادعا را نپذیرفته و به آن اعتراض کرده است.

به گفته مقامات ارمنستان تجهیزات نظامی که از سوی آذربایجان هدف قرار گرفته در خاک ارمنستان و در خارج از منطقه نزاع ناگورنو قره‌باغ بود.

از سویی وزارت خارجه ارمنستان «تلاش آذربایجان برای تجاوز نظامی به خاک ارمنستان» را محکوم کرده و نسبت به «عواقب نظامی و سیاسی بی‌بازگشت» آن هشدار داد.

در پاسخ وزارت دفاع آذربایجان اما با بیان این که هیچ گونه اهداف نظامی‌ای در خاک ارمنستان ندارد، ایروان را به تلاش برای «گسترش جغرافیای نزاع» متهم کرد.

از سویی الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان تهدید کرد چنانچه ارمنستان «برای نابودی خطوط لوله نفت و گاز آذربایجان اقدام کند» با «پاسخ خشن» مواجه خواهد شد.

در مقابل مقامات اقلیم ناگورنو قره‌باغ جمهوری آذربایجان را به ارتکاب «جنایت جنگی» از طریق بمباران بیمارستانی در این منطقه متهم کردند، اما در این‌باره هیچ‌گونه تلفاتی گزارش نکردند.
از طرفی کاخ کرملین چهارشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره مشارکت پیکارجویانی از خاورمیانه در نزاع ناگورنو قره‌باغ مورد مناقشه میان آذربایجان و ارمنستان، ابراز نگرانی کرده است.

پوتین در این زمینه تاکید کرد که او امیدوار است ترکیه « نقش سازنده‌ای» را در تنش‌زدایی در ناگورنو قره‌باغ ایفا کند.

شایان ذکر است درگیری‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر اقلیم مورد مناقشه ناگورنو قره باغ که از 27 سپتامبر 2020 آغاز شده تاکنون علی‌رغم فراخوان‌های مکرر برای صلح، باعث کشته شدن صدها تن شده است.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال 1944 میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم