ادامه درگیری‌ها علی‌رغم توافق آتش‌بس در اقلیم قره‌باغ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی‌رغم توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان درگیری‌ها در اقلیم ناگورنو قره‌باغ برای سومین هفته متوالی همچنان ادامه دارد و دو طرف روز گذشته چهارشنبه 14 اکتبر 2020 یکدیگر را به انجام حملات جدیدی در اقلیم مورد مناقشه قره‌باغ متهم کردند.

وزارت دفاع ارمنستان چهارشنبه و در بیانیه‌ای که نگرانی‌ها از گسترش نزاع را تشدید می‌کند، اعلام کرد که حق پاسخ به اهداف نظامی آذربایجان و تحرکات نیروی‌های این کشور را برای خود محفوظ می‌داند.

این بیانیه پس از آن صادر شد که ارتش آذربایجان اعلام کرد سامانه‌های موشکی ارمنستان که برای «ضربه زدن به ساکنان مسالمت‌جو و نابودی ساختارهای زیربنایی غیرنظامی» این کشور طراحی شده است را هدف قرار داده است.

هر چند مقامات ارمنستان تاکنون هر گونه حمله به آذربایجان و مناطق مسکونی این کشور را تکذیب کرده‌اند، باکو اما این ادعا را نپذیرفته و به آن اعتراض کرده است.

به گفته مقامات ارمنستان تجهیزات نظامی که از سوی آذربایجان هدف قرار گرفته در خاک ارمنستان و در خارج از منطقه نزاع ناگورنو قره‌باغ بود.
از سویی وزارت خارجه ارمنستان «تلاش آذربایجان برای تجاوز نظامی به خاک ارمنستان» را محکوم کرده و نسبت به «عواقب نظامی و سیاسی بی‌بازگشت» آن هشدار داد.

در پاسخ وزارت دفاع آذربایجان اما با بیان این که هیچ گونه اهداف نظامی‌ای در خاک ارمنستان ندارد، ایروان را به تلاش برای «گسترش جغرافیای نزاع» متهم کرد.

از سویی الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان تهدید کرد چنانچه ارمنستان «برای نابودی خطوط لوله نفت و گاز آذربایجان اقدام کند» با «پاسخ خشن» مواجه خواهد شد.

در مقابل مقامات اقلیم ناگورنو قره‌باغ جمهوری آذربایجان را به ارتکاب «جنایت جنگی» از طریق بمباران بیمارستانی در این منطقه متهم کردند، اما در این‌باره هیچ‌گونه تلفاتی گزارش نکردند.

از طرفی کاخ کرملین چهارشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره مشارکت پیکارجویانی از خاورمیانه در نزاع ناگورنو قره‌باغ مورد مناقشه میان آذربایجان و ارمنستان، ابراز نگرانی کرده است.

پوتین در این زمینه تاکید کرد که او امیدوار است ترکیه « نقش سازنده‌ای» را در تنش‌زدایی در ناگورنو قره‌باغ ایفا کند.

شایان ذکر است درگیری‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر اقلیم مورد مناقشه ناگورنو قره باغ که از 27 سپتامبر 2020 آغاز شده تاکنون علی‌رغم فراخوان‌های مکرر برای صلح، باعث کشته شدن صدها تن شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم