ادامه جنگ در هلمند افغانستان؛ هزاران غیرنظامی آواره شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل پنج‌شنبه 15 اکتبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، به دلیل جنگ در ولایت هلمند در جنوب افغانستان هزاران غیرنظامی مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند.

در این اعلامیه آمده، گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که در درگیری‌های ولایت هلمند افراد غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند.

در اعلامیه ذکر شده: «خشونت‌ها فقط سختی‌ها و بدبختی‌های بیشتری را برای مردم عادی افغان به بار می‌آورد و تلاش‌ها برای پیشرفت و ایجاد پل میان طرفین در گفت‌وگوی تاریخی صلح افغانستان در دوحه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

یوناما تاکید کرده، افراد غیرنظامی «بار جنگ افغانستان را به دوش می‌کشند. شمار کشته و زخمی شدگان افراد غیرنظامی، شاخص اصلی شدت خشونت‌ها، تاکنون در سال 2020 کمتر بوده است، اما به نظر می‌رسد در هفته‌های اخیر تغییرات نگران کننده ای در حال رخ دادن است.»

یوناما علاوه کرد: «افراد ملکی به صورت منظم در منازعات مسلحانه کشته و یا زخمی می‌شوند. بیشترین تلفات افراد ملکی به شمول اطفال، از اثر سلاح‌های غیر مستقیم، هاوان، راکت‌ها و نارنجک‌ها بوده است، افراد ملکی باید از اسیب دیدن محفاظت شوند. تنها راه برای محافظت افراد ملکی توقف خشونت‌ها در افغانستان است.»

یوناما بار دیگر بر توقف فوری خشونت‌ها و تمرکز بر دستیابی به یک توافق صلح‌آمیز از طریق مذاکرات برای جنگ افغانستان تاکید کرده است.
در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان با نشر اعلامیه‌ای تلفات غیرنظامیان در درگیری‌های ولایت هلمند را جدی و نگران‌کننده خوانده است.

از سوی دیگر، سفارت بریتانیا در کابل حمله طالبان به ولایت هلمند را محکوم کرده و گفته است، درگیری‌های هلمند روند مذاکرات صلح را تضعیف می‌کند و باید این خشونت‌ها فوری پایان یابد.

شایان ذکر است که جنگجویان طالبان شش روز پیش به شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و برخی از ولسوالی‌های این ولایت حمله کردند که درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان هنوزهم ادامه دارد. مقام‌های افغان گفته اند که دها طالب در این حمله کشته و زخمی شده اند.

اما رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان قطر خوب می‌دانند که حمله به شهر لشکرگاه توسط گروهی از طالبان که با ایران نزدیک است انجام شده است.

رحمت‌الله نبیل در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «ملا نورالله نوری مسول بخش ارتباطات طالبان و نیروهای آمریکایی است. مطمیناً او یک روز سختى را پس از حمله هوایی در هلمند داشت.»

نبیل در امه نوشت: «طالبان قطر خوب می‌دانند كه حمله به شهر لشكرگاه توسط گروهی از طالبانِ كه با ايران نزدیک است انجام شده است، اما آن‌ها نمی‌توانند در مَلا عام این حرف را بزنند؛ چون در آن‌صورت ثابت می‌شود كه طالبان قطر بالاى تمام گروپ‌های‌شان کنترول کامل ندارند.»

گفتنی است که آمریکا و برخی از مقام‌های افغان در گذشته نیز دولت ایران را به حمایت از گروه طالبان و فرستادن سلاح به این گروه متهم کرده بودند، اما مقام‌های ایرانی همواره این اتهامات را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم